Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nasıl anlaşılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nasıl anlaşılır?

  [​IMG]
  Gözün dış kısmında, dışarıdan beyaz olarak görülen kısmına tıpta konjonktiva denilmektedir. Konjoktiva gözün dışını kaplayan ve görme merkezinin yanında yer alan kısımdır. Konjoktivanın her türlü reaksiyonuna göz iltihabı yani konjoktivit denir.

  Göz beyazının kanlanması, çapaklanması, kaşınması göz iltihabının en belirgin belirtisi olabilmektedir. Kökeninde virüs, bakteri ve alerjik materyallerin yer aldığı ve gözün beyaz kısmındaki damarlanmanın artmasıyla birlikte gözde yanma şikayetleri veren bütün olaylar göz iltihabı olarak adlandırılır.

  Alerjik maddeler, mikrop ve virüsler göz iltihabına neden olabilir. Peki tedavisi nasıl yapılmaktadır. Göz iltihabının tedavisi mutlaka uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Göz doktorunuz gözünüzdeki iltihabın nedenini belirlemesi ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulaması gerekir. Mesela göz iltihabı kuru göze bağlı bir tahriş nedeniyle oluşmuş ise doktorunuz muhtemelen size suni gözyaşı tavsiye edecektir.

  Göz alerjisine neyin neden olduğu belirlendikten sonra o yönde tedavi yoluna gidilir. Eğer gözünüzdeki rahatsızlığı önemsemez ve nasılsa geçer diye düşünürseniz gözünüzdeki sorun aylarca sizi rahatsız edebilir. Tedavi edilmeyen göz alerjileri ileride korneanın incelmesiyle meydana gelen bir göz rahatsızlığına neden olabilir. Hatta daha ciddi boyutlara ulaşıp kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir.