Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Göz Enfeksiyonu tedavisi
  Göz iltihaplanması tedavisi

  Sebepleri:
  * Toz, duman, aşırı sıcak, vücuttaki sıvılardan birinin göze hücum etmesi,
  * Herhangi bir darbe vs. gibi şeylerdir.

  Zararlı Şeylerden Perhiz:
  * Temizliğe son derece dikkat etmek ,
  * Toz, duman ve şiddetli fırtınadan; fazla ışıktan, kara bakmaktan, aşırı beyaz şeylere bakmaktan, bir şeye aşırı derecede göz dikip bakmaktan, aşırı cinsel temasta bulunmaktan, aşın derece tatlı şeyler yemekten, çok yemekten özellikle akşam yemeklerden ve ağır şerbetlerden; iltihaplı göze zararlı olan pırasa, soğan, sarımsak, pazı, mercimek, tuzlu ve sirke gibi ekşi şeylerden sakınmak lazımdır. Fazla uyku, fazla uykusuzluk ve kabızlıktan da sakınmalıdır. Ancak vücuda hararet vermeyen basit gıdalar alınmalıdır. .* Bazan da göze vurulma veya kişinin aşın dövülmesi sonucu, gözü kan bürüyüp, kıpkızıl olur. Hemen kaybolmayıp bir zaman devam eder. Elbisenin boya ile boyandığı gibi, göz kırmızıya boyanmış olur.

  Tedavi:
  Göze El Sürmemek:
  ‘ Gözün tedavisi ise ona el sürmemektir.
  İstirahat Etmek:
  * Peygamber Aleyhis-Selâm, göz iltihabı hastalığını istirahat ederek, anormal hareketlerden sakınarak tedavi etmeye çalışırdı.
  Cinsî Münasebette Bulunmamak:
  Göz iltihabı hastalığı olan kimse için cinsî münâsebet zararlıdır. Çünkü cinsî münâsebet vücudun hararetini artırmaktadır, hararet ise göze zarar verir.
  Soğuk Su:
  “Hasta göze soğuk su serpmek veya soğuk su ile banyo yapmak faydalıdır. Çünkü soğuk su göz iltihabından meydana gelen harareti soğutan bir ilaçtır.