Göz altı morlukları neden oluşur?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 25 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. merhaba benim gözaltımda morluklar var gözlerimin hassas olduğundan kimyasal ürünleri kullanamıyorum. gözaltı morluğu neden olur ve nasıl geçer yardımcı olurmusunuz. Şimdiden tşkr ederim kolay gelsin..

  Cevap: Göz altı morlukları neden oluşur?

  Göz çevresi morlukları çoğunlukla genetik kökenlidir, yani gözaltı morluğu olan kişilerin genellikle anne ve babalarında da bu vardır. Bazen ailede olmadan sadece hastada aniden ortaya çıkabilir. Açık tenlilerde olmakla beraber esmer tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur. Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması, yada yağ torbalanması nedeniyle bu damarlarda dolaşımının iyi olmaması gibi nedenlerle kan toplanması sonucu görülebilir.

  Ayrıca bu bölgede bulunan ciltte pigmentasyon (koyu renk oluşması) fazlalığından yani cilde rengini veren hücrelerin fazlalığından olan en sık görülen tipidir. Sıklıkla da her ikisi birden yani hem torbalanma hem de aşırı pigmentasyon bulunur. Alt kapakta olduğu gibi sıklıkla kirpiklerden kaşa kadar üst kapağı da kaplar.

  Tedavi: Piyasada satılan göz altı kremleri bakım losyonları gibi pek çok ürün etki etmez ve genellikle bir fayda sağlamaz. Gidilen doktorlar başka sisitemik hastalıklar arayarak nedenini bulmaya çalışırlar fakat genellikle sorun bölgeseldir ve hiçbir ilaç yada krem tedavisine kalıcı cevap vermez.

  Morluklar için en iyi tedavi yöntemi Lazer tedavisi veya basit bir ameliyattır. Tedavi yöntemi hastaya göre seçilir. Hastanın durumuna göre bazen her ikisi birden uygulanarak bunlardan büyük oranda kurtulmak mümkündür. Sonuç oldukça yüz güldürücü ve tedavi sonucu kalıcıdır.

  Cevap: Göz altı morlukları neden oluşur?

  ameliyatmı durum okadar ciddimi yani
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şub 2017