Göz alerjisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Göz Alerjisi Nedir?
  Bahar mevsiminin en çok gözleri etkilediği söylenebilir. Alerjik faktörlerin yanısıra gözlerimizi fazla yormamız da bu tip rahatsızlıkları artırıyor. Göz alerjisi tek başına görülebileceği gibi, sadece burunla ilgili olan alerjik belirtilere de eşlik edebilir. Burun akıntısı, burun kaşıntısı, burunda kan birikimi ve baş ağrısı gibi şikayetlere ek olarak göz şikayetleri de sık görülen tablolar arasındadır.
  Baharla artan çiçek polenleri, ev tozları, sigara kullanımı bu tür rahatsızlıklara neden oluyor. Vücudun neye karşı ne kadar alerjik tepkime gösterdiğini bilmemiz oldukça güç. (“Alerji Nedir?” başlıklı konumuzda bu konuya genişçe yer veriyoruz )
  Göz alerjileri, alerjik maddelere karşı yatkın olan kişilerde daha sık görülür. Örneğin alerjik astımı olan insanların dönem dönem göz ile ilgili şikayetlerinin olması oldukça yaygın bir tablodur.
  Göz alerjileri kendini daha çok konjonktivit olarak gösteriyor. Peki konjonktiva iltihabı olan konjonktivit nedir? Konjonktiva nerede bulunur? Bu sorulara yanıt verebilmek için gözün anatomisinden kısaca bahsetmek gerekirse; gözü 2 ana bölüme ayrımak mümkün. Bunlardan birincisi göz küresinin dışında kalan bölümler, diğeri ise göz küresi. Göz küresinin dışında kalan bölümleri basit anlamda kaşlar, göz kapakları, konjonktiva ve göz kasları oluşturur. Dış etkenlere en çok maruz kalan bu organlardır ve konjonktiva bu dış etkenlere karşı gözü korumak ile görevlidir.
  Konjonktiva göz küresinin ön yüzünde ve kapakların iç kısmında bulunur, elastik bir zar yapısındadır. Hareketlidir, gözün rahatca hareket etmesini sağlar. Saydam olduğu için altındaki yapılardan dolayı beyaz görünür. Göz küresi ise temel olarak 4 katmandan oluşur.Bu katmanlara sklera, koroid, retina ve gözyaşı kanalı isimleri verilir.
  Göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye karşı verdiği tepkidir. Çiçek tozu, kimyasal ilaçlar, farklı kokular, çimen, ağaç, yabani otlar, ev-büro tozları, evcil hayvanlar, kullanılan ilaçlar bu tür tepkilere neden olabilir. Ayrıca fazla bilgisayar kullanma, televizyon seyretme ya da dikkat gerektiren işlerde çalışma da gözün kurumasına neden olarak, alerjik problemler karşısında gözün hassasiyetini artıran nedenler arasında önemli yer tutar. Gözün içerisinde var olan mast hücreleri alerji yapma özelliği olabilecek maddelere karşı gözü korur, göz alerjileri dediğimiz tablo meydana gelir. Mast hücreleri alerjen madde ile savaşırken histamin adı verilen bir salgı salgılar ve gözlerimizdeki kaşıntı, akıntı ve benzeri alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Konjonktivit genel anlamda gözü koruyan zarın iltihaplanması anlamına gelir. Göz alerjilerinin en sık rastlanılan durumudur. Sigara içmek, parfüm kullanmak, yorucu işlerle uğraşmak, gözün yorulmasına, iltihaplanmasına ya da alerji olma riskinin artmasına sebebiyet verir. Bunun yanında gözü irite edici davranışlar( gözleri ovuşturmak, kaşımak, sağlıksız makyaj malzemeleri vb...), lens kullanma gibi ikincil nedenler de bu tür rahatsızlıklara yakalanma olasılığını artırır.

  Neler yapılabilir?
  Alerjen maddeyi ortadan kaldırmak tedavinin en önemli basamağıdır. Fakat neye karşı alerjik reaksiyon verdiğimizi bilmek oldukça güçtür. Atmosferde gezinen binlerce bitki parçaları, canlı atıkları, toz gibi gözle görülemeyecek kadar küçük zerreciklerin hangisinden etkilendiğimizi bilmek oldukça güçtür. Doktor kontrolünde olmak oldukça önemlidir. Alerjinin teşhisinde hastanın kendini doğru ifade edebilmesi olağan süreyi en aza indirir. Hangi mevsimde bu belirtilerin görüldüğü, başka bir alerjen maddeye olan duyarlılığı, ilaç kullanıp kullanmadığı, ne tür beslenme alışkanlığı olduğu, hatta hangi tür temizlik malzemeleri kullandığı alerji teşhisinde önemli rol oynar. Alerjik şikayetler ile başvuran hastanın ön anemnezinin doğruluğu, yapılacak olan testleri yönlendirir.

  Evde genel anlamda alerjen maddelerden daha az etkilenmek için;
  Havalandırma yerine klima kullanınız. Klimaların, filtreli olma özelliklerinden dolayı, alerjik durumlarda kullanılması önerilir. Dışarıdaki zerreciklerin odaya direkt girmesi önlenmiş olur.

  Bahar ve yaz aylarında özellikle güneş gözlüğü kullanınız. Güneş gözlüğü, göze toz kaçmasını önleyebileceği gibi güneşin zararlı etkilerinden de korur. Şiddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarları yüze doğru kapanan gözlükleri tercih ediniz.

  Gözünüzü elinizle kaşıyıp, ovuşturmayınız. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durunuz. Eller kimi zaman en temiz kimi zaman ise en kirli parçamızdır.

  Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih ediniz. Evde toz alırken ıslak bez kullanınız.

  Eğer hayvanlara karşı da alerjiniz varsa evde mümkünse hayvan beslenmekten uzak durunuz. Besliyorsanız sık banyo yaptırınız ve evinizi de mutlaka günde bir kez süpürünüz.

  Evinizi, banyonuzu, mutfağınızı temiz tutmaya özen gösteriniz. Açıkta yiyecek ve giyecek bırakmayınız.

  Çiçeklerinize gübreli bahçe toprakları kullanmayınız.

  Ellerinizi ve yüzünüzü su ile sık sık yıkayınız.

  Göz alerjisi sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda ve kırsal kesimlerde yaşayan insanlarda sıklıkla görülür. Tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde rahatsızlıklar şiddetlenebilir.

  Göz Alerjisi Belirtileri
  Fazla gözyaşı salgılanması
  Gözde sık çapaklanma
  Gözlerde şişlik
  Gözlerde belirgin bir kızarıklık
  Gözlerde kaşıntı
  Gözlerde kanlanma
  Neye karşı hassas olduğunuzun bulunması oldukça güçtür. Hekiminize yardımcı olmak için nerede, hangi ortamda ya da ne yedikten sonra alerjik reaksiyonlar gösterdiğinizi not alınız. Size alerjen olan madde, özel belirtiler vermeyebilir.