Google'ın +1 Butonu

'Sosyal Medya' forumunda Pardus tarafından 31 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Her ne kadar Google'ın yeni ve sürpriz özelliklerini olağan karşılasak ta bu yeni özellik Google'ın boyunu aşabilir. Bakın Google'ın sosyal ağı nasıl olacak?


  Google sosyal ağ gücünü iyileştirmek için +1 butonunu devreye soktui. Peki bu +1 butonu nedir? Konu aslında oldukça karışık. +1 butonu Google ile arama yaptığınız sayfalar içerisinde yer alacak fakat +1 butonunu görmek için Google hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor.

  Eğer yapmazsanız sosyal ağ içerisinde olmadığınız için paylaşım yapamayacaksınız. Tabii ki daha önceden Google profili de oluşturmanız gerekiyor.

  Geldik bu +1 butonunun nasıl kullanılacağına. Google, yarattığı +1 butonunu tıpkı Twitter'daki "retweet" butonu veya Facebook'taki "like" butonu olarak kullanmak istiyor. Yaptığınız aramalarda bu butona tıkladığınızda +1 verdiğiniz arama kaydı arkadaşlarınızın profilinde de gözükecek ve sizin adınız kullanılarak "... bu aramaya +1 verdi" ibaresi yer alacak.


  Techcrunch'ın görüntülerine bakılırsa profiliniz içerisindeki bir seçenek sayesinde, arama sonuçlarınıza verdiğiniz +1'leri profilinizdeki arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

  Videoyu İzleyin

  Paylaşma seçeneğini işaretlemenizin ardından Google arama çubuğunun alt bölümündeki sekmeler arasında +1 sekmeside yer almaya başlıyor. Bu sekme içerisinde profilinizdeki kişilerin arama sonuçlarına verdikleri +1'leri görebiliyorsunuz.

  Google'ın +1 butonu ile oluşturmak istediği sosyal ağ platformuna kullanıcıların tepkisi merak konusu. Henüz bu özellik Türkiye kullanıcılarının profilinde açılmış değil. Yakın süre içerisinde bu özelliğin bizlere de açılacağını tahmin ediyoruz.