Google'ı bırak, onlara bak!

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 20 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Google'ı bırak, onlara bak!
  Ali Güngör
  Google dışında arama motorları da var! Bu birbirinden şık 4 seçeneği mutlaka denemelisiniz!

  Eğer görsel aramada Google ile istediğinizi bulamadıysanız veya farklı bir şeyler denemek istiyorsanız size tanıtacağımız arama motorlarını bir deneyin. Sonuçlara siz de şaşıracaksınız, farklı bir arama motoru günlük sörfte gerçekten iyi bir değişiklik olabilir.

  Benzerlerinden çok farklı ve kullanımı keyifli 4 görsel arama motorunu sizler için inceledik...


  SpaceTime bir zamanlar 3D bir internet tarayıcı olarak dikkat çekmişti. Şimdi flash kullanan bir görsel arama motoru. SpaceTime sonuçları albüm kapağı gibi sıralıyor. Sonuçları Google'dan veya Wikipedia'dan seçmek, resim aramak ve videoları YouTube üzerinden aratmak mümkün. Özellikle resim arama özelliği çok şık görünüyor. Günlük aramalar için Google'ın basit arayüzüne ve hızına ulaşamasa da çok ilgi çekici bir arama motoru. Görsel aramalarda sonuçları sunumu çok şık.
  Her türlü arama için kullanılabilecek bir site
  Genel bir arama motoru gibi çalışan Spezify, sonuçları sunumuyla benzerlerinden ayrılıyor. Sonuçlar farklı medya kaynaklarından alınan görsellerin bir kolajı şeklinde sunuluyor. Web sayfalarından alınan yazılar, Wikipedia gibi kaynaklardan bilgiler ve arama sonucuyla ilgili Twitter mesajları, YouTube'dan videolar, Amazon'dan kitaplar bir arada sunuluyor. Kısacası arama sonucu zengin bir şekilde sunuluyor.

  Yatay ya da dikey bir şekilde arama sonuçları arasında gezinmeye imkan tanıyan bir arama motoru Spezify. Resimler ve videolar, konuyla ilgili Twitter'da yer alan mesajlar ve internet sitelerinden alınan konular bir arada sunuluyor. Gösterilen internet sayfalarının kaç kez Digg için seçildiği de görülüyor. Spezify özellikle Digg seçimlerine çok önem veriyor ve buna göre arama sonuçlarının popülerliğine karar vererek sıralıyor. Konuyla ilgili terimler de yukarıda gösterilerek arama sonuçlarını hızla daraltma seçeneği sunuluyor


  Çok zengin ve esnek bir arama motoru
  Flash kullanan Viewzi bir anlamda arama motorlarının Firefox'u. Çok yüzlü ve zengin özelleştirme seçeneklerine sahip. Herhangi bir sözcüğü ararken seçilebilecek tam 19 farklı sunum seçeneği var. Bunlardan birini varsayılan olarak belirlemek mümkün. Arama sonuçlarında ekran görüntülerinden düz metine pek çok farklı tür var. Fotoğraflar, müzik, ünlülerle ilgili dedikodular, haberler, yemek tarifleri, hava durumu ve daha pek çok arama seçeneğiyle günlük ihtiyaçlara yönelen bir arama motoru.

  Videoları Joost, YouTube ve Viddler'dan alan ama kendi içinde göstermeyen bu arama motorunun en iyi özelliği, fotoğrafların etiketlerine bakarak arama sonuçlarına katması. Flickr'da paylaşılan fotoğraflar böylece etiketlere tıklanarak türlerine göre gezilebiliyor. Bu etiketleri kullanıcılar istedikleri yere sürükleyip bırakabiliyor. Arayüz oldukça etkileyici.


  Bing'in yeni özelliğini kullanmak için Silverlight kurmak gerekiyor
  Bing farklı bir yaklaşım sergileyerek konuya yönelik görsel aramalarla çıkan sonuçları daralttı. Bu sayede aranan ürünle ilgili doğru görseli bulmak ve bulunan görseller arasından seçim yapmak kolaylaştı. Sunulan filtreler daha hızlı bir şekilde hedefe ulaşmaya imkan tanıyor. Özellikle aynı isimde çok fazla ve çeşitli görsel bulunan durumlarda Bing çok kullanışlı. Çok az sonuç bulunabilen görsel aramalarında ise Google daha başarılı.

  Bing Visual Search kullanabilmek için Silverlight kurmanız ve ülke ayarınızı US yani Amerika yapmanız gerekiyor. Bu sayede karşınızda farklı galeriler ve eğlence, ünlüler, referans, alışveriş ve spor gibi kategoriler açılacak. Mesela kitap kategorisinde yaptığınız bir aramayı yazara, konuya vb göre daraltarak çok yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

  iPhone Apps gibi aramalar ise karşınıza satın alabileceğiniz yazılımları getirerek tam anlamıyla alışveriş katalogu gibi işlev görüyor. Bu sayede Bing'i bir arama motoru değil, alışveriş ve karar verme motoru olarak kullanmak mümkün oluyor.