Google’a Karşı Kumo

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Google’a Karşı Kumo
  21 Mayıs 2009
  [​IMG]

  Kumo, Google’a karşı geliştirilen Microsoft’ın yeni arama motoru. Bu arama motoru hakkında birçok spekülasyon yapıldı. Fakat Microsoft hiçbirine kulak asmadı ve bu ürünü piyasaya hazır hale getirdi.

  Kumo, Japoncada bulut ve örümcek anlamına geliyor. Microsoft geçen yıl Powerset adlı bir şirketi satın almıştı. Bu şirketin özelliği, yeni bir arama motoru üzerinde çalışmasıydı. Bu arama motoru, girilen sözcük veya soruların belirli bir mantık çerçevesinde yorumlayıp, sonuçlarını kullanıcıya göstermesiyle ilgi çekiyordu. İşte bu özellik Microsoft’un da ilgisini çekmiş olmalı ki bu arama motoruna sahip olmak ve Google’a karşı kullanmak için düğmeye bastı.

  Kumo, Microsoft'un gizli silahı.

  Microsoft’un arama motoru heyecanı, uzun süredir devam ediyor. En son çıkardı Live Search arama motoru hiçbir şekilde başarılı olamadı. Live Search’un dünyadaki pazar payı tekli rakamlara inmiş durumda. Bu ürünü kullanan kullanıcılarda da ciddi bir düşüş var.

  Microsoft bu yüzden farklı arayışlara girdi. Kumo’yu satın aldı ve mart ayından beri bu ürünü test ediyor. Test süresi çok uzun sürmeyeceği gelen haberler arasında. Çünkü yapılan açıklamalara göre, bu yeni arama motoru büyük ve geniş çaplı bir reklam kampanyası ile birlikte Haziran ayında dünyaya tanıtılacak.
    2. Cevap: Google’a Karşı Kumo

  Bilgilendirdiğin için teşekkürler pardus. Zannediyorum ki google nin yerini alabilecek başka bir arama motoru olamaz. O kadar alıştık ki kolay kolay vazgeçeceğimizi zannetmiyorum.