Google SandBox nedir?

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 27 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Google SandBox nedir?  İnternetle çok haşır neşir olanlar son zamanlarda SEO kelimesi kadar SANDBOX kelimesinide duyuyodur heralde.
  Bir web sitesi için SEO ne kadar iyi birşeyse SANDBOX'ta o kadar kötü bişeydir. Sandbox Google'ın siteleri filtrelemesine verilen isimdir. Bu filtrelemenin sonucunda söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda bile, arama sonuçlarında ya en son sayfalarda çıkmaya başlar yada arama sonuçlarında hiç çıkmaz. Eğer bir Site Sandbox'a alınmış ise sitenin sandbox'tan kurtulması yaklaşık olarak 1-6 ay arası sürebilir. Google'ın siteleri sandboxa sokmasının nedeni spam oluşturarak üst sıralara tırmanmaya çalışan sitelere engel olmak ve sonuçların tutarlılığını korumaktır. Eskiden bedava mp3 diye aratınca üst sıralarda saçma sapan mp3le alakası olmayan siteler çıkabiliyordu. İşte Google öyle siteleri temizliyor ve bizlere daha kaliteli ve aradığımız içeriğe daha hızlı ulaşmamızı sağlayan bir arama motoru oluşturuyor..(Yani mp3e )

  Bir Başka Deyişle Sandbox ;

  Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda dahi, sonuçlarda gerilerde kalır. Bir site çok iyi bir içeriğe, iyi bir PageRank’a ve siteye diğer sitelerden yönlendirilmiş birçok bağlantıya sahip olsa bile SandBox etkisinde kalabilir.

  Google, site içeriklerinin ve arama sonuçlarının değerlendirilmesi için kullandığı algoritmalar hakkında detaylı bilgi vermediği için SandBox filtresinin nasıl çalıştığı (ya da gerçekte var olup olmadığı) hakkında da resmi bir bilgi yoktur. Ama sistemin yeni web siteleri için bir deneme süresi gibi çalıştığı düşünülmektedir. Bunun amacı spam oluşturarak üst sıralara tırmanmaya çalışan sitelere engel olmak ve sonuçların tutarlılığını korumaktır. Tahmin edersiniz ki eğer siteniz Google tarafından yasaklanmışsa içeriğini yeni bir alan adına kaydırmanız çok da uzun sürmez. Aynı gün içinde alınmış bir alan adı altında birden bire oluşturulmuş yüzlerce sayfalık içerik ve para karşılığı kolaylıkla elde edilebilen yönlendirilirmiş bağlantılar da dolaysı ile Google tarafından güvenilir olarak kabul edilmemektedir.

  Google tarafından arama sonuçları değerlendirilirken önemli kriterlerden birisinin de içeriğin web üzerindeki yaşı olduğu düşünülünce bu tür bir filtreleme yapıyor olmaları şaşırtıcı değildir. SandBox’ta kalma süresinin 3 ay ile 6 ay arasında değiştiği varsayılmaktadır.