Google kullananlar dikkat

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 13 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yazar Nicolas Carr, BBC'ye yaptığı açıklamada Google'ın kullanıcılara sorunları çözmede çok fazla destek sağladığını ve böylece zihni tembelleştirerek beyne zarar verdiğini savunuyor.
  [​IMG]
  ZİHİNSEL YETENEKLERİ ZEDELİYOR

  Carr'a göre Google, bilgi depolamak için gerekli olan zihinsel yeteneklerimizi düzenli antrenmanlarından mahrum ediyor.
  "Yüzeyselleşme: İnternetin Beyinlerimize Yaptığı" kitabının yazarı Carr, internetin insanların konsantre olma yetilerini azalttığını, sözgelimi bir kitap okurken odaklanma güçlüğü çekildiğini belirtiyor.

  TERS DÜŞEN BİR TEORİ

  Carr, Google gibi sitelerin kullanımının daha zor hale getirilmesi gerektiğini savunuyor. Bu, programlarını daha basit hale getirmek için birbirleriyle rekabet halinde olan yazılımcıların eğilimi ile tamamen ters düşen bir teori.
  Carr'ın yorumları, Google'ın Google Instant hizmetini başlatmasından hemen sonraya denk geliyor. Bu hizmetle Google aradığınız kelimeyi daha ilk harflerinden tahmin edecek, yani siz leb demeden Google leblebiyi anlayacak.

  Akşam'ın haberine göre Carr, "Bir çok yönden Google'ı takdir ediyorum, ama bizim zihinlerimizi kullanmamız gerektiği ile ilgili olarak dar bir bakış açıları olduğunu düşünüyorum" diyor.