Google İpuçları

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 13 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yararlı Google ipuçları:


  Google'da dünya saatleri

  *Bu özellik yalnızca Google English ile çalışıyor. Yapmanız gereken ise time yazıp ardından dilediğiniz şehrin adını yazmak.(Time İstanbul)

  *Özelleştirilmiş arama motorları :

  Google arama motoru şüphesiz çok iyi sonuçlar veriyor. Fakat kimi zaman belirli konularda yaptığınız aramaların sonuçlarını daraltmak ve daha kesin sonuçları görmek isteyebilirsiniz. Örneğin Windows ile ilgili programları araştırırken böyle bir sisteme ihtiyaç duymak mümkün. Ve Google'da bu tür özel arama motorları da bulunuyor.
  Bu tür özel arama motorlarının tamamına '' google.com/options/specialsearches.html '' adresinden ulaşabilirsiniz.

  *Her sayfada daha fazla sonuç

  Google aramalarında her sayfada standart olarak 10 sonuç gösteriliyor. Bu sayıyı 100'e çıkarmak mümkün. Yapmanız gereken ise Google anasayfasında sağ üst köşedeki "Arama Ayarları"nı tıklamak ve "Sonuç Sayısı" kısımdan miktarı arttırmak.

  *Websitelere yönelik hedeflenmiş aramalar:

  bir site içerisinde belirli bir kelimeyi aratacaksanız sorgunuzu şu şekilde oluşturun "sorgu site:www.site.com". Örneğin Forumdaş içerisinde OpenOffice ile ilgili konuları görmek isterseniz Google'da yapacağınız arama "openoffice site:https://forumdas.net" şeklinde olmalıdır.

  *Google Sets ile liste oluşturmak:

  Diyelim ki belirli kişilerin, markaların veya eşyaların bir listesini oluşturacaksınız fakat elinizde çok az isim var. O halde Google Sets'i denemelisiniz. Google Sets adresine girin ve birkaç kelime yazın. Google benzer özellikteki maddeleri listeleyecektir.

  *LIFE dergisi fotoğraf arşivi :

  LIFE dergisinin 2000 yılında kapılarını kapatmasının ardından Google, derginin tüm fotoğraf arşivini satın aldı. Tüm bu resimler images.google.com/hosted/life adresinden kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor.

  *Sözlük olarak Google
  Dilerseniz Google, "define" komutu ile ilgili aramanız hakkında açıklamalar da yapabilir. Tek yapmanız gereken ise arama kutusuna "define: aranacak kelime" yazmak.

  *Eş anlamlıları bulmak
  Arama yaparken eş anlamlı sonuçları da görmek mümkün. Yapmanız gereken ise sorgunuzun baş kısmına yaklaşık işareti (~) eklemek. Örneğin: "~bisiklet"

  *Google'da sinema programları

  Sinemaseverler için de Google'ın özel bir sayfası bulunuyor. Film Gösterim Saatleri - Googleda Ara adresine girdiğinizde Google, bulunduğunuz bölgeyi otomatik olarak algılıyor ve şehrinizdeki sinema programlarını gösteriyor.

  *Google'dan yenilikler
  Google, arama hizmetlerini daha da iyileştirmek için her gün onlarca yenilik yapıyor. Şayet Google anasayfasını kullanırken bu yenilikleri farkedemiyorsanız Google Experimental Search adresinden en son gelişmelere ulaşabilirsiniz.

  *Google web geçmişi
  Google, mümkün olan her yerden veri toplamasıyla bilinir. Web Geçmişi ise bu toplanan veriye bir nebze olsa da göz atmanızı sağlar. Ayrıca ziyaret edilen siteleri ve arama geçmişini zaman etiketiyle birlikte kayıtlı tutar. http://www.google.com/history adresinden geçmişe ulaşabilirsiniz. Bu servisi kullanabilmeniz için bir Google hesabına sahip olmak ve servisi önceden aktif hale getirmeniz gereklidir.
    2. PDF'leri aramalardan çıkarmak

  Bazen PDF'leri arama arama sonuçlarından çıkarmak işinize yarayabilir. Bunun için anahtar kelimenize "-filetype:pdf" eklemeniz yeterlidir. Örnek: "openoffice –filetype:pdf"

  Sayfaya bağlantılar

  Bağlantı aramaları özellikle website yöneticileri için oldukça işe yarar bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Arama satırında "link: web site adı" ile arama yaptığınızda Google, belirttiğiniz sayfaya bağlantı veren adresleri listeleyecektir.

  Aramalarda istemediğiniz kelimeler

  Diyelim ki bir ürün arıyorsunuz fakat teknik detaylarını görmek istemiyorsunuz. Tire (-) işaretini kullanarak arama sonuçlarından istediğiniz kelimeleri çıkarabilirsiniz.

  Hesap makinesi olarak Google

  Google varken hesap makinasına da ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken ise arama alanına işlemi yazmak ve aramayı başlatmak.

  Converter ile birim dönüştürme

  Birimleri dönüştürmek Google için problem değil. Özellikle para birimlerinin dönüştürülmesi konusunda oldukça başarılı. Çünkü kur oranları anlık olarak takip ediliyor.

  Arama motorundan çeviri

  Google, çeviri üzerine birçok hizmet sunmasına rağmen doğrudan arama motoru üzerinden de bu işi yapabiliyor. Yapmanız gereken ise kelimenin ardından örneğin İngilizce Almanca çeviri için "en-de" ekini girmek.

  Yabancı kelimeleri aramak

  Bilmediğiniz bir kelimeyi tabiki Google'da aratabilirsiniz. Fakat bazen bir fotoğraf onlarca kelimenin yerine geçebilir. Bu nedenle bu tür kelimeleri öncelikle Google Görseller üzerinden aratın. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcı.

  Ulaşılmayan siteler için önbellek

  Şirket yöneticiniz bazı siteleri erişime kapatırsa hemen üzülmeyin. Google'ın önbelleği sayesinde tüm siteler orjinalinden farksız şekilde Google'da tutuluyor.

  Google, Google ve bir kez daha Google

  Google'ın internet üzerinde birçok şirketten fazla hizmeti bulunuyor. Bu onlarca hizmet arasında yolunuzu kaybederseniz tavsiyemiz Simply Google adresinden Simply Google sayfasına göz atmanızdan yana. Bu site tüm Google aramalarını, Mail ve Wave gibi hizmetlerini bir arada tutuyor ve hatta Google bloglarını listeliyor.

  Google H4x0r versiyonu

  Google'ın farklı dillerde hizmet vermesi oldukça iyi. Fakat bazen çok farklı dillerle kullanıcıları şaşırtabiliyorlar. Örneğin Star Trek hayranları Klingon dilindeki arama motoruna Google adresinden, hackerlar ise H4x0r dilindeki özel sayfaya Google adresinden ulaşabilirler.

  Kullanım istatistiklerini kapatmak

  Tüm diğer servisler gibi Google Earth'de kullanım istatistiklerini Google'a gönderiyor. Şayet istatistik gönderimini kapatmak isterseniz "Araçlar – Seçenekler"de bulunan "Genel" sekmesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
    3. birçoğu bilinmemesine rağmen çok kolaylık sağlayacak yönler.. paylaşım için teşekkürler,
   


Similar Threads: Google İpuçları
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Google'da bilgi aramanın ipuçları 13 Eylül 2009
Teknik Yardım Google görsel arama için pratik ipuçları 23 Ağustos 2009
Teknik Yardım Google Chrome için V9 Kaldırma 13 Nisan 2014
Teknik Yardım 27 Ocak 2014 Google Logosu 27 Ocak 2014
Teknik Yardım Google Ana Sayfa Yap Chrome 9 Ekim 2013