Google görsel arama için pratik ipuçları

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 23 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Google ile görsel arama pratik ipuçları

  Web sitesindeki tüm resimleri bulun
  Google operatörleri, web arama operatörlerine benzer şekilde çalışırlar. Örneğin [site:] ibaresini kullanarak bir web sayfasında bulunan tüm resimlerin bir dökümünü alabilirsiniz. Google resim aramaya girdikten sonra adres çubuğuna site:forumdas.net yazdığınızda forumdaşda bulunan tüm resimlere de ulaşmış olacaksınız.
  Ek bir bilgi bunu direk google arama çubuguna yazarsanız tüm kayıtlı sayfalara da ulaşırsınız.

  Resimleri istediğiniz boyutlarda arayın
  Google resim aramaya girdikten sonra adres çubuğuna [imagesize:] formülünü yazdığınızda, resimleri dilediğiniz boyutlarda arayabiliyorsunuz. Bunun dışında [filetype:] formülü ile de aramak istediğiniz resmin hangi resim formatında olması gerektiğini belirleme şansına sahipsiniz. Örneğin adres çubuğuna imagesize: 1024x768 filetype:jpg yazıp arama yapın. Bu işlemin ardından ekrana gelecek sonuçlardaki resimlerin hepsinin bu istenen çözünürlükte ve formatta olduğunu farkedeceksiniz. Aynı şekilde, Google'ın Advanced Image Search'ü (Gelişmiş Görsel Arama) kullanarak da bu opsiyondan faydalanabilirsiniz.

  Masaüstü duvarkağıtları için gelişmiş arama
  Örneğin masaüstünüz için bir duvar kağıdı arıyorsunuz. Ancak kullandığınız çözünürlükte bir duvar kağıdı bulmakta sıkıntı yaşıyorsunuz. O halde önce Gelişmiş Görsel Arama'ya girin ve ardından 'Masaüstü boyutumu kullan'a tıklayın. Bu ibarenin hemen üzerinde yer alan Genişlik bölümü kullanmakta olduğunuz ekran çözünürlüğünün rakamlarını otomatik olarak belirleyecektir. Bu adımdan sonra duvar kağıdı aramalarınızdaki tüm resimlerin çözünürlükleri, masaüstünüzle aynı olacaktır.

  Renge ve içeriğe göre arama
  Google'ın görsel arama özelliği her geçen gün biraz daha gelişiyor. Görsel Arama'ya girdiğinizde yüz, çizim, kara kalem gibi farklı içerikteki resimleri aratabilirsiniz. Bunun dışında Tüm Renkler ibaresini kullanarak da istediğiniz rengin hakim olduğu bir resim için arama yapabilirsiniz.

  Benzer resimleri arama
  Örneğin Google'da arama yaptığınızda aynı resmin farklı çeşitlerini de görmek istiyorsunuz. Bunun için Google Labs hizmeti olan Similar Images'ten faydalanabilirsiniz. Google Similar Images'a girin ve ardından örneğin 'Türkan Şoray' yazarak arama yapın. Ardından çıkan fotoğraflardan herhangi birinin altında bulunan Similar Images'a tıklayın. Bir sonraki adımda açılan yeni sayfadaki arama sonuçlarının benzer resimlerden oluştuğuna tanık olacaksınız.

  Kamera tipine göre karışık arama yapma
  Junkstuff isimli bir web sitesi sayesinde, fotoğraf makinelerine göre de arama yapabilirsiniz. Örneğin siteye girdiğinizde Nikon'u seçtiğinizde, Nikon marka fotoğraf makinelerinden çekilen fotoğrafların bir dökümünü alabilirsiniz. Aynı yöntemi diğer markalar için de kullanabilirsiniz. Ancak ekrana gelen sonuçların yüzde yüz doğru olduğu elbette söylenemez.

  İçinizdeki sanatçı için
  Eğer ressamların resimleriyle yakından ilgileniyorsanız, aradığınız ressamların ismini yazarak ve resimleri büyük çözünürlükte ayarlayarak bu ressamların büyük çözünürlükteki eserlerine kolayca ulaşabilmeniz mümkün.

  Kendi Google fotoğraf galerinizi oluşturun
  Google Image Ripper'ı kullanarak tam çözünürlüklü fotoğraflara kolayca ulaşabilmeniz mümkün. Örneğin normal yollardan bir görsel arama yaptığınızda, çözünürlükleri son derece küçük fotoğraflarla sık sık karşılaşıldığı herkesçe bilinir. Ancak bu web sitesini kullanarak yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ulaşabilmeniz çok kolay. Bunun için siteye girdikten sonra 'Search' kısmına aratmak istediğiniz kişi ya da objenin ismini yazın ve 'Rip Google!'a tıklayın.