Google Buckyball Logosu

'Teknoloji' forumunda Wish tarafından 4 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. 4 Eylül 2010 Google Doodle Richard Buckminster Fuller Buckyball Logosu
  Buckyball nedir
  Buckyball Hakkında Bilgi
  Buckyball google Logoso


  Buckyball Videosu izlemek İçin Tıklayın

  [​IMG]

  Google'ın süpriz doodle'ı bu sefer nanateknolojinin mimari Richard Buckminster Fuller'i unutmadı ve anasayfasına Buckyball logosunu koydu.Buckyball, Richard Buckminster Fuller'in buluşu olan nano teknolojinin başlangıcıdır. Bu teknoloji, bugün itibari ile Google'ın doodle'ları arasındaki yerini aldı.Web 2.0′ın ve CSS3′ün sınırlarını zorlayan Google Doodle an itibariyle, Nano teknolojinin ilk adımını atan Richard Buckminster Fulleri unutmadı ve anasayfasına Buckyball grafiği ekledi. Mouse hareketine göre dönen, güzel küçük bir futbol topuna benzer logoyu ekledi.

  Buckyball, Richard Buckminster Fuller'in buluşu olan nano teknolojinin başlangıcıdır. Bu teknoloji, bugün itibari ile Google'ın doodle'ları arasındaki yerini aldı...
  İnternetin devi Google, yaptığı özel logo olarak bilinen doodlelarının arasına bir yenisini daha ekledi

  Buckyball Nedir?

  Buckyball, sadece bir nanometre çapındadırlar. Bir nanometre ise, bir milimetrenin milyonda birinin olduğu düşülürse, bu bir insan tırnağının her saniyede uzadığı miktar kadardır. Buckyballın kimyasal formülü C60tır. Buckyball'ın asıl ismi ise, Buckminster Fullerene'dir. Daha sonra kimyacılar tarafından bu isim, Buckyball olarak kısaltılmıştır. Bucky ismi ise, bu buluşun sahibi Buckminster Fuller'den gelmektedir.
  Ayrıca yalnızca 1 Buckyball - Google doodle'da olduğu gibi - 20 altıgen ve 12 beşgen şeklinde dizili altmış (60) karbondan oluşmaktadır (C60).
  Küresel fullerenes olarak da adlandırılan buckyballs'ın silindirik olanlarına karbon nanotüpler veya buckytubeslar da denir. Buckyballs, dünyada çok nadir de olsa bulunuyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Eyl 2010