Google Artık Cep Telefonu Markası

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Motorola Mobility Artık Google'ın
  Google artık bir cep telefonu devi‎,Motorola Mobility’i 12.5 milyar dolara Google aldı

  Cep devi artık Google'ın!
  Dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinden biri artık Google'ın! İşte herkesi şaşırtan şok haber
  Google, ABD'li cep telefonu üreticisi Motorola'nın yüzde 63'lük hissesi için 12.5 milyar dolar nakit para ödeyeceğini açıkladı. Değeri şu anda 35 milyar doların üzerinde olan dev arama motoru Google'ın bu şekilde, en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Apple ile cep telefonu rekabetini güçlendirmek istediği belirtildi.

  Her iki şirketten de yapılan ortak açıklamaya göre, yönetim kurullarınca oybirliğiyle kabul edilen anlaşma gereğince Google, Motorola'nın yüzde 63'lük hissesine sahip olabilmek için Motorola'ya hisse başına 40 dolar ödeyecek.

  Anlaşma, Google'a Android işletim sistemini güçlendirme imkanı sağlayacak.
  Google'ın bu şekilde, en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Apple'a karşı cep telefonu rekabetini güçlendirmek istediği belirtiliyor.

  Anlaşmanın 2011 sonunda ya da en geç 2012 başında tamamlanacağını belirten Google, Motorola Mobility'i ayrı bir birim olarak işletmeye devam edeceklerini kaydetti.

  GOOGLE'DAN ÖNCE MOTOROLA
  Peki artık Google markası altına giren Motorola, Google öncesi ne durumdaydı?
  Motorola Mobility olarak Motorola Inc'den ayrı olarak yoluna devam eden şirket'in CEO'su olan ve görevine 2008 yılında başlayan Sanjay Jha, Google alımı öncesinde yaptığı açıklamada Windows Phone işletim sistemli cihazları gözden çıkarmadıklarını belirtmişti. Ancak Google'ın altına giren Motorola Mobility için artık Windows Phone 7 işletim sistemi söz konusu değil.

  19 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
  Motorola Mobility bünyesinde 19 bin kişi çalışıyor. Google'ın alımının ardından internet devinden gelecek çalışanlarla bu rakamın 30 bine yaklaşması beklenirken, Motorola Mobility'nin istihdam oranı da yüzde 60 oranında artmış olacak.

  GELİRİ ARTIYOR
  Merkezi Chicago'da bulunan Motorola Mobility, 28 Temmuz'da 3.3 milyar dolar geliri olduğunu açıklamıştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 2.4 milyar dolardı.

  17 BİN PATENTİ VAR
  Köklü bir şirket olan Motorola'nın kendine ait 17 bin patenti bulunuyor. Bunun dışında 7 bin 500 patent üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Google'ın Motorola'yı almasında Motorola'nın sahip olduğu patentlerin etkisi olduğu tahmin ediliyor.

  EN ÇOK SATAN ANDROID CİHAZLARDAN BİRİNDE O VAR
  Android işletim sistemini kullanan cihazlarıyla kullanıcılarını buluşturan Motorola, Droid X2, Photon 4G, Atrix 4G ve Droid 3 ile Android saflarında yerini almıştı.

  3 MİLYAR DOLARI VAR
  Motorola'nın 3 milyar dolar nakitinin bulunduğu tahmin ediliyor. Yani alımla 12.5 milyar doları gözden çıkaran Google'a alımın maliyeti aslında 9.5 milyar dolar oldu.

  KULAKLIK, KASA VE DİĞER AKSESUARLAR
  Motorola, diğer telefon üreticileri gibi salt telefon veya tablet üretmiyor; aksine kulaklık, kasa, batarya gibi çeşitli aksesuarları da kullanıcılarına sunuyor.