Google Apps neden güvenlidir?

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 27 Ocak 2011 tarihinde açılan konu 1. Google Apps neden güvenlidir?


  Google, dünyadaki en geniş dağıtılmış veri merkezi ağlarından birini işletmektedir ve bu sunuculardaki verilerin ve fikri mülkiyetin korunmasına yönelik büyük çaplı önlemler almaktadır. Bu tesisler 7/24 korunmaktadır. Ortam güvenliği özel olarak bu konuya odaklanmış bir güvenlik operasyonları ekibi tarafından sağlanmaktadır. Bu verileri koruyan denetimler, süreçler ve politikalar, bir SAS 70 Tip II denetimini başarıyla tamamlamıştır. Güvenlik uygulamalarımızın üç temel bileşeni bulunmaktadır:

  * Kişiler – Google bünyesinde; bilgi, uygulama ve ağ güvenliği konularında dünyanın önde gelen uzmanlarından bazılarının da dahil olduğu tam zamanlı bir bilgi güvenliği ekibi çalışır. Bu ekip şirketin çevresel savunma sistemleri, güvenlik inceleme süreçleri ve özelleştirilmiş güvenlik altyapılarının yanı sıra Google güvenlik politikalarını ve standartlarını geliştirme, belgeleme ve uygulamadan da sorumludur.
  * Süreç – Güvenlik Google'ın temel yapı taşıdır. Her uygulama, baştan sona güvenlik göz önünde tutularak oluşturulur. Google uygulamaları, Güvenli Kod geliştirme sürecinin bir parçası olarak birden fazla güvenlik incelemesinden geçer. Uygulama geliştirme ortamına erişim büyük oranda sınırlandırılmıştır ve en üst düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla dikkatle izlenir. Ek güvenlik sağlamak için harici güvenlik denetimleri de gerçekleştirilir.

  * Teknoloji – Google Apps verileri, birden fazla sunucu ve diskte parçalara ayrılıp karıştırılır ve bunların okunabilir olması engellenir. Veriler yedekleme ve sürekli kullanılabilirlik amacıyla birden çok veri merkezine kopyalanır. Kötüye kullanma risklerini azaltmak için, her Google sunucusu yalnızca gerekli yazılım bileşenlerini içerecek şekilde özel olarak oluşturulur. Homojen sunucu mimarisi, gerektiğinde tüm ağ üzerinde hızlı güncelleme ve yapılandırma değişikliklerine olanak sağlar.

  Biz de Google Apps'a güveniyoruz

  Kendi verilerimizi de size sunulan ürünlere emanet ediyoruz. Google çalışanları, tüm kurumsal e-postalar için Gmail'i, toplantıları ve etkinlikleri planlamak için Google Takvim'i ve proje ekipleri arasında anlık ileti göndermek için Google Talk'u kullanır. Ürün tasarım özellikleri gibi hassas içerikler için Google Dokümanlar'ı ve ekip projelerini yönetmek için Google Sites'ı kullanıyoruz.

  * Google Apps için %99,9 kesintisiz çalışma SLA'sı (hizmet seviyesi sözleşmesi), Google Apps İşletme Sürümü kullanan kuruluşlara Google Apps İşletme Sürümü Hizmet Şartları'nda belirtildiği şekilde sağlanacaktır.