göllerin özellik ve faydaları

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 3 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. göllerin özellikleri


  GÖLLER ve ÖZELLİKLERİ
  Karalar üzerindeki çukur alanlarda birikmiş ve denizle bağlantısı olmayan durgun su kütlelerine göl denir. Bir gölün oluşabilmesi için öncelikle bir çanağa ihtiyaç vardır.Göller yeryüzündeki tatlı suların % 87sini oluştururken, göllerin karalar üzerinde kapladığı alan % 2dir.

  Göllerden faydalanma:
  1-Tarım alanlarını sulamada,
  2-İçme ve kullanma suyu sağlamada,
  3-Taşımacılıkta,
  4-Elektrik üretimi,
  5-Su ürünleri yetiştirme,
  6-Tuz ve soda üretimi,
  7-Turizm açısından önemlidirler.

  GÖLLERİN ÖZELLİKLERİ:

  Gölün Büyüklüğü: Dünya üzerindeki göllerin büyüklükleri değişkendir. Hazar Gölü Dünyanın en büyük gölüdür. ( 424.000 km kare)

  Gölün Beslenmesi: Göller, yağış suları, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenir. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Bazı göller fazla sularını bir akarsu ile denize boşaltır. Bu akarsulara göl ayağı ya da gideğen denir. Göle su taşıyan akarsulara ise geleğen denir. Örneğin Manyas ve Ulubat göllerli bir akarsu ile sularını Marmara Denizine boşaltır.

  Gölün Derinliği: Tektonik ve krater göllerinin derinlikleri genellikle fazladır. Dünyanın en derin gölü tektonik bir göl olan Baykal Gölüdür. Göl Suyunun Tuzluluğu: Göl sularının içinde çözünmüş halde madensel tuzlar bulunmaktadır. Buharlaşma nedeniyle göl suyunun tuz yoğunluğu artar. Özellikle kapalı havzalarda yüzeyden akış olmadığı için göl suları tuzludur. Örneğin ülkemizdeki Burdur Gölü ve Tuz Gölünün suları tuzludur

  Göllerin Sularının Özelliğinde (acı, tuzlu, tatlı olmasında) Etkili Faktörler:

  1. Gölün büyüklüğü ve derinliği:Büyüklük ve derinlik arttıkça tuzluluk azalır.
  2. Gölün gideğeninin olup olmaması: Göl sularını bir gideğen ile boşaltabiliyorsa suları tatlı olur.
  3. İklim: Nemli iklim bölgelerinde göllerin tuzluluğu daha azdır. Genelde tatlı suludurlar.
  4. Göl çanağını oluşturan kayaların özelliği

  Dünya üzerindeki en büyük göl 424.000 km² yüz ölçümü ile Hazar Gölüdür.
  Dünyanın en derin gölü ise 1.740 m derinliğindeki tektonik bir göl olan Baykal Gölüdür.
  Göller yer altı ve yer üstü suları ile yağışlar tarafından beslenmektedir. Göllerin suları tatlı, tuzlu, acı ve sodalı olabilir. Göl sularının kimyasal özellikleri, gölü besleyen akarsuların kimyasal özelliğine, iklim özelliklerine ve göl çanağını oluşturan kayaçların özelliklerine göre farklılık gösterir.

  Özellikle dışa akışı olmayan kapalı havzalardaki göllerin suları içinde eriyik halde madensel tuzlar bulunmaktadır. Buharlaşmanın şiddeti göl suyunun tuz yoğunluğunu belirler. Tuz Gölünün suları tuzlu, Van Gölünün suları ise sodalıdır. Açık havzalar içerisindeki göller ise fazla sularını gideğenler vasıtası ile boşalttığı için suları tatlıdır.

  Göller, yağışlar, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenir. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Bazı göller fazla sularını bir akarsu ile deniz boşaltır.
  Bu akarsulara göl ayağı veya gideğen denir. Gölün beslenmesine ve havzadaki iklim koşullarına bağlı oluşan seviye farkı nedeniyle su seviyesinde değişiklik olur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Oca 2013