Gölge oyununun özellikleri Maddeler halinde

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 2 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gölge oyununun özellikleri madde Madde
  Bir ışık kaynağından yararlanarak iki ya da üç boyutlu herhangi bir nesnenin gölgesinin ya da izdüşümünün herhangi yere düşürülmesine gölge oyunu denir.

  Gölge oyunlarının bir kısmında kuklalar perde gerisinde oynatılırken bazıları da perde önünde oynatılır.

  Gölge oyunu tekniği her toplumun kültürel yapısına göre farklı şekillerde uyarlanmıştır.

  Her toplum kendi folklorik özelliklerine dünya görüşüne dini yapısına toplumsal ve ekonomik yapısına ve teknolojik seviyesine uygun olarak farklı gölge oyunu çeşitleri geliştirmişlerdir.

  Türk toplumunda Karagöz Hacıvat olarak biçimlenen gölge oyunu zaman zaman dinibazen hiciv (taşlama) bazen de komedi unsuru olarak kullanılmıştır.

  Gölge oyunu daha çok dini anlatımlar için kullanılmıştır.

  Işık kapanınca ruh gider perdedeki kuklalar yani dünyadaki insanlar görünmez aleme göçerler.

  Türk kültüründe iki boyutlu tasvirlerden yararlanılarak yarı şeffaf bir perde gerisinde oynatılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014
 2. Gölge Oyunu: Genellikle deriden kesilmiş bir takım insan, hayvan ve eşya tasvirlerinin arkadan ışık verilerek, gölgelerinin gerili beyaz bir perde üzerine düşürülmesiyle oynatılan oyun.

  Doğu'da ortaya çıkarak yetkinleşen Gölge Oyunu'nun büyüsel -dinsel kökenlerden kaynaklandığı Çin'de 11. yüzyıla uzandığı belirtilmektedir.

  Çin'de Buddhacı ve Taocu efsaneler ile Çin tarihinden öyküleri işleyen Gölge Oyunu, 13. yüzyılda yer aldığı Hindistan'da hinducu destanları işlemiş, bu yolla da Endonezya Gölge Oyunu üstünde etkili olmuştur. Endoneza'da İslamcı etkiler kazanan Gölge Oyunu, 15. yüzyıldan başlayarak Tayland'da da yer almıştır. Orta Doğu'da, en eski Gölge Oyunu metinleri Mısır kökenlidir. Gölge Oyunu, 16. yüzyılda, geleneksel Tür tiyatrosuyla birlikte yeniden canlanmıştır.

  Doğu Asya örneklerine karşıt, Türk Gölge Oyunu olan Karagöz, geleneksel dinsel biçimlerin dışında gelişme gösterdiği kadar, dünyevi ve komik içerikli de olmuş, toplumsal eleştirel çizgiler taşımış; bütün Osmanlı topraklarına, Yunanistan ve Balkanlar'a yayılmıştır.

  Avrupa'da 17. yüzyıldan başlayarak tanınan Gölge Oyunu, kukla oyununun yaygınlığı karşısında gelişme olanağı bulamamış; ancak Fransa'da "Çin gölgeleri"adı altında, kabare tiyatrosu özellikleri içinde ele alınmıştır.
  Gölge oyunu, bu geniş yayılma süreci içinde birçok kültür etkinleşmesini kendinde barındırmış; temel özelliği aynı kalmakla birlikte, tasvirler ve oynatma bakımından teknik ayrılıklar gösterdiği kadar, değişik toplumlardaki işlevselliği bakımından da içerikçe ayrı özellikler göstermiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014