Göktürkler Hakkında Önemli Bilgiler

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 17 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Göktürk Devleti Önemli Bilgiler


  Göktürk Devleti ile İlgili Önemli Bilgi


  Göktürkler veya Kök-Türkler Orta Asya ve Çin'de yaşamış Türk toplumu. Göktürkler inanç ve düşünce yapılarına göre Göktanrı (Tanrı veya Tengri) tarafından devlet kurma görevinin kendilerine verildiğine inanır ve bu doğrultuda hareket ederlerdi. Bu yüzden kendilerini Göktürk olarak tanımlamışlardır.

  Göktürk Devleti ''Türk Adını'' taşıyan ilk Türk Devletidir.

  Başkentleri Orta Asya´da Karakurum yakınında Ötüken kentiydi. Devlet başkanlarına ''kağan'' , hakan soyundan olanlara ''tigin'' derlerdi. Devletin kuruluşunda kağan, Bumin´di. Ülkenin doğu kesimini yönetiyordu. Batı kesiminde ise kardeşi İstemi Kağan vardı, ama geleneğe göre o, doğu kağanına bağlıydı.

  Tarihteki ilk yazılı kaynak olma özelliği taşıyan Orhun Abideleri Göktürkler Dönemi'ne aittir.

  Göktürk ordusu, yükselme döneminde Asyanın en güçlü askeri kuvvetiydi. Ordunun üçte ikisi süvari, biri de piyadeydi. Akınlarda ve savaşlarda süratli hareket etmek esastı. Gece ve gündüz sıkı yürüyüşle yol alan ve atlarına nöbetle binen Türk süvarisi, hiç ümit edilmedik anda, hiçbir haber alma şansı bırakmadan düşman ordusuna saldırırdı. Savaşta düşman asker miktarı yüzbinleri bulursa, Türk ordusu kırdırılmazdı. Bozkır taktiği ile ilk önce geri çekilinirdi. Merkez üssünden ayrılan düşman, vurkaç ve gerilla savaşı ile yıpratılıp, ani baskınla yok edilirdi. Göktürklerin bayrak ve tuğlarının tepesinde altından yapılmış kurt başlı heykel bulunurdu. Tuğ ile davul da bağımsızlık sembolleriydi.