Göktürkler Devletinin Kuruluşu

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 14 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Göktürkler Devletinin Kuruluş Tarihi


  Göktürkler Devleti Nasıl Kurulmuştur  Göktürkler Devleti 552 yılında kurulmuştur. Orta Asya ve Çin'de hükümdarlık sürmüşlerdir.

  Göktürkler, M.S. 542'ye kadar Altay Dağları'nın güney eteklerinde yaşamışlardır. Çin kaynakları, ittifakla Göktürklerin Hunlardan geldiğini ifade etmektedir. Göktürkler, "Aşina" adını taşıyan ve kelime anlamı olarak kurt neslini ifade eden bir Hun ailesine mensupturlar. Kurt, Oğuz Kağan Destanı'ında yol gösterici olarak ifade edilmektedir.

  Türk adını ilk kez kullanan devlettir. Aynı zamanda Türk adıyla da kurulan ilk devlettir.Devletin kurucusu ilk önderi Bumin Kağan'dır. Bumin Kağan'ın kardeşi İstemi Kağan ülkenin batı kanadını yönetirdi. Göktürkler komşuları olan Çin, Sasani (İran) ve Bizans İmparatorluğu ile askeri, siyasi ve ekonomik ilişkiler kurdular.

  Göktürk Kağanlığı 552-745 yılları arasında varlığını sürdürdü. Çin'in Sien-pi kökenli Kuzey Chou, Kuzey Chi, Sui ve Tang hanedanları ile uzun süre savaşmıştı. Kardeş kavgaları, diğer Türk halklarıyla arasında yapılan savaşlar, iç savaşlar ve Çinliler ile olan uzun savaşlar devletin yıkılmasına neden oldu.