Göğüs travması

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 28 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. A)Göğüs travması ;travmadan ölümlerin %25'inin sebebidir.Travmatik göğüs yaralanmalarının yaklaşık %15'i cerrahi müdahele gerektirir ve bu müdahelelerin %85'i acil serviste yapılır. Göğüs travması penetran veya kunt olabilir ve travmanın mekanizmasi klinik seyir ve müdahaleyi belirler.

  1-Anatomi:Göğüs kostalardan oluşan kafes şeklinde bir alandır.Göğüs 3 boşluğa ayrılır.

  a)Kardiak (ön) boşluk: Sınırlarını üstte stemomanubrial açı altta alt kotlar oluşturur.Bu

  bölgeye olan penetran travmaların kalbi içerme riski vardır.

  b)Torako-abdominal alan:Üstte memelerin önü ve scapulanın arka tepesl,altta alt kostaların sınırı tarafindan sınırIanır.Bu alanın travması dia£ragrna,KC.,ve dalak yaralanmasına neden olur

  c)Arka boşluk: Scapula iç kenarı ve alt kosta sınırı arasmdadır. Bu bölgeye olan travmalarda ;Özefagus, aort ve trakea yaralanması riski vardır.

  2-Toraks travmasında erken hayati tehdit eden durumlar şunlardır: Tansiyon nömotoraks, Açık Pnömotoraks, Yelken Göğüs, Masif Hemotoraks,Kalp Tamponadı ve hava yolu obstruksiyonudur.

  Diğer hayati tehdit eden durumlar ise: Aort yirtılması, pulmoner kontüzyon, myokard kontüzyonu,diafargma rüptürü, özefagus yirtllmasi.ve trakeo-bronşial yırtılmadır.

  3-Diğer Olası Travmalar: Kot kırığı, klavicula kırığı,stemum kırığı ve yumuşak doku yaralanmasını içeren göğüs duvarı yaralanması, diğer büyük damar yaralanmaları, mide içeriğinin aspirasyonu ve torasik duktus yaralanmasını içerir,