Göbek kordonu bakımı

'Bebek Bakımı' forumunda Ezlem tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Göbek kordonu bakımı

  [​IMG]

  Hamileliğinizin başlangıcında rahim içinde oluşan bebeğinizin bazı uzantıları annenin kan damarları ile bağlantı kurabilmek için rahim duvarına doğru ilerler. Burada plasenta ile birlikte göbek kordonu oluşmaya başlar. Göbek kordonu, bebeğiniz rahim içinde iken plasenta aracılığı ile kan taşıyan hayat bağıdır. Anneden bebeğe oksijen, besin ve bazı bağışık maddeler taşır.  Doğumla birlikte bebek için bazı önemli değişiklikler olur. Akciğerlere hava girmesi ile birlikte daha önce göbek kordonuna giden kan akışı bir anda akciğerlere yönelir. Böylece bebek annenin fizyolojik bir parçası olmaktan çıkar. Bağımsız bir canlı olarak nefes almaya başlar.

  Bu andan itibaren göbek kordonu görevini tamamlamıştır. Doktorunuz tarafından, göbeğinin yaklaşık 2,5 cm üstünden kesilir, klampe edilir. Bu işlem sırasında bebeğiniz hiçbir acı duymaz. Çünkü bu bölgede sinir yoktur.

  Bakımını nasıl yapacaksınız?

  Göbek kordonu bakımı çoğu zaman kolaydır. Önemli olan bu bölgenin kuru ve temiz tutulmasıdır.

  Henüz kesilmiş göbek kordonu ilk birkaç gün boyunca şişmiş ve jel görünümünde olabilir. Birkaç gün içinde kurumaya, büzülmeye ve kararmaya başlayacaktır. Ortalama 1-4 hafta içinde de düşecektir. Açık bir yara görünümünde de olduğu için mikroplanmaya hazır olan göbek kordonu kalıntısını tamamen iyileşip, üstü kapanıncaya kadar takip etmek gerekir.

  Hastanede kaldığınız sürece bebek hemşiresi göbek kordonu temizliğini yapacaktır. Evinize çıkarken de çocuk doktorunuz bu bakımın nasıl olacağını size gösterecektir.

  Doktorunuzun size önereceği antiseptik bir solüsyonla bu bölgenin temizlenmesi gerekir.

  Göbek kordonu çıkıntısını incitmeden tutarak, göbeğin etrafındaki kıvrımlara doğru temizleyin.

  Temizleme işlemini yaparken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Steril gazlı bez kullanın. Pamuk kullanmaktan kaçının. Yumuşak hareketlerle silin.

  Bölgenin ıslak ve nemli kalmaması gerekir. Göbek kordonu ne kadar çok hava alır ve kuru olursa iyileşme süresi o kadar çabuk hızlanır.

  Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya katlayarak bölgenin hava almasını sağlayın. İdrarla temas etmemesine dikkat edin. Gerekirse bebeğin giysisini yukarıya sıyırabilirsiniz. Naylon külot türü giysilerden kaçının. Sıkıca bu bölgeyi kapamayın. Islanırsa hemen kurulayın.

  Bazı doktorlar, bebeği göbek kordonu düşünceye kadar yıkamak yerine, silerek temizlemeyi önerir.Ancak , duş şeklinde yıkamakta mahsur yoktur.

  Kordonun düştüğü gün birkaç damla kan görülebilir. Bu normal bir durumdur.

  Kordonu tahriş edecek şeyler sürmeyin. Üstünü kalın bez ya da plastik yapışkanlarla kapamayın. İyileşmekte olan kordonlar normalde olduklarından daha kötü kokup, görünebilirler.

  Hangi durumlarda doktorunuzu aramalısınız?

  kordon etrafında kızarıklık

  ateş

  şişlik

  hassaslaşmış bölge

  kokulu, irinli akıntı

  kanama
   


Similar Threads: Göbek kordonu
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Bebeklerin göbek bağı kordonu hakkında 31 Ağustos 2010
Bebek Bakımı Göbek kordonu sıkışması 21 Eylül 2009
Bebek Bakımı Göbek kordonunu geç kesmeyin 3 Ocak 2009
Bebek Bakımı Bebeğin Göbek Bağı Ne Yapılır? 24 Ekim 2013
Bebek Bakımı Yeni Doğan Bebeklerin Göbek Bakımı Nasıl Yapılır? 30 Ağustos 2013