Gitar Dersleri

'Sanat ve Müzik' forumunda Sibel tarafından 14 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Merhaba..Ben profesyonel olarak olmasada gitar çalıyorum..Gitar hakkında bildiğim temel şeyleri sizlerle paylaşmak istedim...Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım ama anlamadığınız bir şey olursa lütfen sorun....İlk dersimizde Notaların harflerle gösterimi ve Sol ve Fa Anahtarları ile ilgili bazı bilgileri öğretmeye çalışacağım...

Notaların Harflerle Gösterimi :

Akorların ya da genel olarak tüm notaların gösterilmesi için bazı harfler kullanılır. La notası temel bir sestir. Bir orkestra akordunu La notasına göre ayarlar.Bu yüzden, notaları gösteren harfler La notasından "A" harfiyle başlar ve sırayla devam eder.Bildiğim kadarıyla sadece Almancada Si notası "B" hardi ile değil "H" harfi ile gösteriliyor.Dediğim gibi benim hatırladığım kadarıyla sadece Almancada farklı ama araştırmakta fayda olur... {La:A Si:B Do:C Re:D Mi:E Fa:F Sol:G}

Sol ve Fa Anahtarları

İki porte arasında hayali bir çizgi olduğunu düşünürsek bu çizgiye gelen nota Do notasıdır.Çok kalın ve çok ince notaları göstermek için portenin beş çizgisi yetmiyor bu yüzden portenin altında ve üstünde ek çizgiler kullanılıyor.Oktav , bir notadan başlayıp, aşağı ya da yukarı doğru, notaları sırayla saydığımızda geldiğimiz sekizinci nota (bu ilk notanın tekrarıdır ) ile ilk nota arasındaki uzaklıktır.

İlk dersimizin sonuna geldik inşallah bir şeyler öğretebilmişimdir..:) Diğer dersimizde Tam ve Yarım Sesleri ve Tablatürü öğretmeye çalışacağım..

Pardus bunu beğendi.