Gitar Dersi,Gitar Dersleri

'Medya Bölümü' forumunda By RiZeLi tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gitar Dersleri

  Baş Parmağınızdan Güç Alın
  Akorları basarken, sol elinizin parmak uçlarını güçlü bastırmalısınız. Böylece daha temiz ve tınlayan bir ses alabilirsiniz. Bunu yaparken, yine ayni elinizin başparmağından güç almalısınız. Başparmağınızı, gitar klavyesinin arka kısmına ne kadar sert bastırsanız o kadar temiz ses alırsınız.

  Bileğinizi Gitardan Olabildiğince Uzak Tutun
  Bileğinizi gitar klavyesinden uzak tutmak, size parmaklarınız daha rahat kullanma olanağı verecektir. Bununla beraber, tellere basan parmaklarınız daha dik ve sert olacağı için yine daha temiz ses almanız sağlayacaktır.

  Baş Parmağınız Gitar Klavyesine Taşmamalı
  Bu güne kadar televizyonda ya da konserlerde bunu yapan gitaristler görseniz de, başlangıçta bas parmağınız klavyenin üstüne taşırmamalısınız. Bu hareket, gitar öğrenmenizdeki en büyük düşmanınızdır; çünkü bu şekilde ne tellere sert basabilirsiniz, ne de hız kazanabilirsiniz.

  Gitar Bölümleri
  KULAKLAR: Gitar klavyesinin ya da sapının en ucunda bulunan bölüm. Gitar tellerinin bir ucu bu bölüme, diğer ucu ise gitarın "köprü" denen bölümüne bağlanır. Kulaklar, gitarınızı akord etmenize yarar.

  KÖPRÜ: Gövde üzerinde bulunur. Tellerin bağlandığı yerdir. Teller, köprüye, küçük topuzlarla tutturulur.

  KLAVYE: Gitarın sap kısmına denir. Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, klavyeyi sol elinizle tutacaksınız demektir. Akorlar ve notalar klavye üzerinde basılır.

  PERDE: Klavye üzerinde "fred" ya da "perde" denilen, kısa ve ince demirler bulunur. Her gitarda ortalama 21–24 perde bulunur. Perdeler notaları belirler.

  PERDE İŞARETLER: Çoğu gitarda, 3.-5.-7.-9.-12.-15.-17. ve 19. perdelerde bulunur. 12. perde her telin 1 oktav incesini verir.

  SES DELİĞİ: Gövde üzerinde bulunan büyük deliktir. Akustik ve Klasik gitarlarda bulunur. Herhangi bir ses düzenine bağlanmayan gitarlarda, ses bu delikten alınır.

  GÖVDE: Gitarın en büyük ve ana bölümüdür. Gövde, gitarınızdan çıkacak sesin tınısını belirler. "Köprü" ve "Ses Deliği" gibi bölümler gövde üzerindedir. Elektro ve bağlanabilir diğer gitarlarda, gövde üzerinde bas, tiz ve mid'i belirleyen ayar düğmeleri de bulunur.


  Temel Gitar Bilgileri
  Gitar telleri üstten aşağıya doğru ve kalından inceye Mi-La-Re-Sol-Si-Mi olarak dizilir. 6. tel (en üst tel), en kalın teldir. 1. tel (en alt tel), en ince teldir. 12. Perde, her telin 1 oktav incesini verir.

  Tüm enstrümanlar için müzik teorisi aynıdır. Öncelikle bilmeniz gereken nota yapısıdır. Tüm müzikte, toplam 12 nota vardır. Bunların 7si doğal notalarda. Do, Re, Mi, Fa, Sol, La ve Si. Bu notalar sırası ile su harflerle gösterilirler: C, D, E, F, G, A, B. Geriye kalan 5 nota ise ara notalar, yani diyez ve bemollerdir. Diyez #, Bemol de b ile gösterilir. Diyez, önünde bulunduğu notanın bir perde incesini temsil eder. Bemol ise önünde bulunduğu notanın bir perde kalındır. C ve D arası tam perdedir (2 nota arasında bir perde vardır) ve bu iki nota arasında kalan nota C# ya da Db olarak gösterilir.

  C ve D arası tam perde olduğu gibi, D ve E arası, F ve G arası, G ve A arası ve A ve B arası da tam perdedir. Fakat E ve F arası yarım perde olduğundan "E#" ya da "Fb" diye bir nota yoktur. Aynı şekilde B ve C arası da yarım perdedir ve "B#" ya da "Cb" diye bir nota da yoktur.


  DERSLER İÇİN>>>