Gilaburu Meyve Suyu

'Damak Keyfi' forumunda Wish tarafından 18 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gilaburu nektarı
  Gilaburu nasıl kullanılır
  Gilaburunun yararları
  Gilaburu suyu


  [​IMG]

  Gilaboru suyundan sabah ve akşam iki su bardağı olmak üzere, yemekten yarım saat önce veya yemekten 1.5 - 2 saat sonra tüketmeniz tavsiye edilir.

  Gilaboru meyvesinden suyunun Hazırlanışı ve kullanımı :

  · Gilaboru meyvesi ağacından toplanıldıktan sonra, muhafaza ve salamurası için su içerisinde bekletilir .


  · Bekleyen meyve su içerisinde(su sıcaklığı 0-15 derece arasında olmalı) serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10-12 ay tazeliğini koruyabilir.


  · Su içerisinden alınan gilaboru bir süzgeç yada kevgir üzerinde ezilir veya katı meyve sıkacağı ile suyu alınır. Meyvenin çıkan suyuna damak zevkine göre kendisi kadar içme suyu ilave edilir.Tadı hafif ekşi olan Gilaboru nun mümkün olduğu kadar bu haliyle içilmesi tavsiye edilmesine rağmen mümkün olduğu kadar az olmak kaydıyla şeker veya tatlandırıcı ile tatlandırılabilir. Gilaboru suyu sıkılmadan meyveleri yenerek de tüketilebilir. Gilaboru kullanımı zamana yayılmamalı olabildiğince yoğun kullanılmalıdır.


  · Hazırlanan gilaboru suyunun, yarısı gece yatmadan önce yarısının da sabah aç karna içilmesi tavsiye edilir.


  · Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği Gilaboru suyu bir seferde hazırlanmalıdır. Diğer bir deyişle hazırlanan sıvı mutlaka 24 saat içinde tüketilmelidir. Gilaboru meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir. Meyve suyu olarak satışı yapılan gilaboru, asla meyvesinden elde ettiğiniz gilaboru suyu kadar fayda sağlamayacaktır.


  · Böbrek taşı ve prostat tedavisi için Günde 700 gr Gilaboru meyvesi kullanmanız tavsiye edilir.


  · Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir, Bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

  Gilaboru meyvesinin yararları

  Sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaboru, sadece böbrek hastalıklarına değil, birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olabiliyor. Kabukları kaynatılan gilaboru, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Gilaboru suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi geliyor. Gilaborunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’un araştırması devam ediyor.