Gezi Kitapları

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Gezi Kitap, Gezi Kitaplar, Gezi Kitapları

  MİNYATÜRLERLE ATATÜRK EVLERİ VE ANITLAŞAN YAPILAR

  Şefika Şafak Erke, Ülker Gören
  Kitap, Cumhuriyetimizin 75. yılında Bilay Vakfı (Bilgi Araştırma ve Yönetim Vakfı) tarafından hazırlanmıştır. Kitapta, yurdun her karış toprağını gezen Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı, çalışma binası olarak kullandığı ve savaş yıllarında karargah olarak kullandığı yapılar minyatürlerle anlatılmaktadır. Eser, Atatürk’ün yaşadığı mekanlarda geçen tarihi olayları ortaya koyması nedeniyle ayrıca belgesel niteliği de taşımaktadır. Kurtuluş Savaşımızın şan ve şeref dolu sayfaları çağdaş minyatür ustalarının fırçalarından çıkan 76 seçkin minyatürle gözler önüne serilirken, bu mekanlarda yaşanan olaylar laik Türkiye Cumhuriyetine şekil veren büyük önder Atatürk’ün veciz sözleriyle de bir kez daha zihinlerimizin derinliklerinde canlanmaktadır. Kitap, aynı sayfada Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanmıştır. Atatürk’ ün yaşadığı konakları ve tarihi bilgilerini de vermeleri açısından değerli bir kaynaktır.



  İPEK YOLU’NDA SON KERVAN

  Arif Aşcı

  İpek Yolu’nun insanlık tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Eser, Çin’in Şian şehrinden başlayıp, Lancu, Anşi, Hami, Turfan, Kuça, Aksu, Kaşgar, Taşkent, Semerkant, Buhara, Merv, Aşkabat, Tahran, Ankara ve nihayet İstanbul’da noktalanan ve deve sırtında, 12000 kilometrelik toplam iki yıl süren bir maceranın eşsiz fotoğrafları ve geçilen her ülke ve halkının kültürü ve yaşamı hakkında bilgiler veren mükemmel bir seyahatnamedir. Özellikle fotoğrafların bolluğu ve kalitesi ile adeta insanı büyüleyen görüntüler, Orta Asya’daki Türk kimliği ve ortak kültürümüzün zenginliği, oradaki insanların Türkiye hakkındaki dostluk ve bize kıvanç veren düşünceleri sizi etkileyecektir.



  SINIR ÜLKELER

  Scott L. Malcomson
  Türkler, Rumenler, Özbekler, Bulgarlar ne kadar Avrupalı? Bu topraklarda Müslüman olmak ne anlama geliyor? Doğu Avrupa’da komünizm devrini kapatmış olan ülkelerde ne tür sorunlar yaşanıyor? Yazar Scott L. Malcomson, çağdaş bir gezgin olarak Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Özbekistan’a yaptığı yolculuklarda bu tür sorulara cevaplar arıyor. İmparatorlukların gölgesinden sıyrılarak ulus bilinciyle varolma uğraşı veren ülkelerin kimlik arayışlarına tanıklık ediyor, bu coğrafyalarda yaşayan insanların sorunlarına kulak veriyor. Malcomson Buhara’da sufi dervişlerle sohbet ediyor, Bulgaristan’da küçük bir kasaba diskosunda yersiz yurtsuz gençleri dinliyor, Romanya’da ise kömür madenlerinde çalışan işçilerin hayat hikayelerine tanıklık ediyor. Güncel gözlemlerin tarihsel veriler üzerine temellendirildiği “Sınır Ülkeler”, farklı dünyaların kapılarını aralayan zengin ve çarpıcı bir gezi kitabı.

  ATATÜRK’ÜN YURT GEZİLERİ


  Mehmet Önder
  Kitapta Atatürk’ün Türkiye’nin bir çok şehrine yaptığı geziler anlatılmaktadır. Kitapta yer alan geziler şehir şehir sınıflandırılmış olup bu şehirler şunlardır: Adana, Adapazarı, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur-Isparta, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, İzmit, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.



  ANADOLU NOTLARI / 1-2

  Reşat Nuri Güntekin
  Kitapta Reşat Nuri Güntekin’in Milli Eğitim Bakanlığı müfettişliği yaptığı uzun yıllar boyunca Anadolu’da yaptığı gezilerden sağladığı gözlemlerinden bir bölümü ve Anadolu’nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri yer almaktadır. Yazarın çeşitli yazılarından oluşan kitapta özellikle, Anadolu’da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilmektedir.


  İSTANBUL’DA İKİ İSKANDİNAV SEYYAH

  Hans Christian Andersen, Knut Hamsun
  Knut Hamsun, Norveç’in şaibeli gururu. Hans Christian Andersen, baş masalcı, gerçek bir seyyah, kötü bir oyun yazarı. Bu İskandinavyalı yazarları güneye, İstanbul’a çeken acaba neydi? İstanbul sokaklarında birer yabancı yazar olarak dolaştıklarında, bizim atladığımız veya göremediğimiz neleri yakalamışlardı. Kitapta, “Hilalin altında” gezen iki dünya yazarının, özgün dillerinden yapılan çevirileriyle İstanbul anılarını bulabilirsiniz.



  GEZİ 98 / TÜRKİYE ANTİK KENTLER REHBERİ

  Türkiye’nin tarihsel zenginliği kimi toprakta bir mezar, kimi toprakta tiyatro, kimisinde mağara duvarlarına çizilmiş resimler olarak karşımıza çıkar. Kitabın içinde bulacağınız ören yerleri, restore edilmiş yapıları ya da günümüze kadar ulaşmış yapı kalıntılarını içeriyor. Bu topraklarda kimler yaşamış, hangi diller konuşulmuş, nasıl savaşmışlar… İşte bu kitap, bu toprakların binlerce yıllık geçmişini sunmaya çalışıyor.



  GEZİ 98 / TÜRKİYE OTELLER REHBERİ

  Türkiye Oteller Rehberi, Türkiye’nin dört bir yanından, 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar her nitelikte 1200 konaklama tesisinin fotoğraflarının ve bilgilerinin yer aldığı değerli bir kaynaktır.


  GEZİ 98 / TÜRKİYE TATİL REHBERİ

  Adı üzerinde tatil rehberi. Rehberde Türkiye’nin turistik, tarihi ve ören yerleri kapsamlı bir şekilde tanıtılmaktadır.


  BOĞAZİÇİ GEZİ REHBERİ

  Jak Deleon
  Kitapta İstanbul ile ilgili akla gelebilecek pek çok soruya cevap verilmektedir. Yüzlerce yıllık semtlerin adları nereden gelmektedir? Bu kıyılarda hangi antik çağ mitologyaları yaşanmıştır? Bizanslılar döneminde nerelerde manastırlar kurulmuştur? Hangi görkemli sarayları Osmanlılar inşa ettirmiştir? Bugün üzerinden yol geçen anıt yapılar neredeydi? Muhteşem Hasbahçeler neye dönüşmüştür? Kız Kulesi bin bir efsanesiyle neler anlatır? Kim bilir Boğaz üzerinde ilk köprünün İsa’dan önce 512 yılında yaptırıldığını? Bu kitapta, Boğaziçi’nde zaman tünelinin kapıları aralanıyor.
   



 2. Cevap: Gezi Kitapları

  ORTA (DAKİ) ASYA ÜLKELERİ

  Mustafa Balbay

  Yazar kitabının önsözünde ilginç bir tespite yer veriyor: Orta Asya coğrafyasının pek çok yerinde, Atatürk’ün 29 Ekim 1933′te Çankaya Köşkü’ndeki bir kabulde söylediği şu sözlerin yoğun dağıtıma hazır çoğaltılmışıyla karşılaştım: “Bugün Sovyetler Birliği, dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostluğumuz idaresinde dili, inancı, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil, inanç ve tarih birer köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli.” İşte tarihsel öngörü diye buna denir. Yazar Mustafa Balbay kitabında, Moğolistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan’a yaptığı yolculuklarındaki anılarını anlatıyor. Özellikle yeni kurulan Türk Cumhuriyetlerindeki sosyal, siyasal ve kültürel benzerliklerimizi ve içinde bulundukları durumları ortaya koymuş, bu konuda devletimizin ve özel girişimcilerin neler yapıp, neleri yapamadıklarını ve kendisine göre nelerin yapılması gerektiğini anlatmıştır. Bu devletlerle ikili ilişkilerimizin geleceğini değerlendirebilmemiz açısından önemli bir kaynaktır.


  BİR KADIN GEZGİN TİNAYRE’NİN GÜNLÜĞÜ

  Marcelle Tinayre

  Fransız yazar Marcelle Tinayre, Jön Türklerin önemli liderlerinden biri olan Ahmet Rıza Bey’in ve Abdülhamit’in baskısından kaçarak yurtdışına giden Jön Türklerin yakın arkadaşıdır. Sürgün günlerinin ardından yurda döndükten sonra dostlarını unutmaz ve onları görebilmek için İstanbul’a gelir. Fakat İstanbul’a geldiği tarih, Türk tarihinin önemli olaylarından biri olan “31 Mart” dönemine rastlar. O zamanki Osmanlı toprakları Tinayre’nin oldukça ilgisini çeker. İstanbul’da yazmaya başladığı günlüğüne, büyük şehirlerde yaşadıklarının dışında Anadolu’da edindiği izlenimleri de aktarır. Yazar, Jön Türk liderleriyle yakın ilişkileri dolayısıyla dönemin olaylarını, 31 Mart’ın öncesini ve sonrasını yakından izleme fırsatı bulmuş ve o günlerin siyasi atmosferini, kişilerini ve toplumun günlük yaşamını dile getirmiştir. Kitapta dört konu ele alınıyor: “Savaş Günleri”, “Taşrada Olaylar ve İnsanlar”, “Yeni Yönetimin İlk Günleri” ve “Haremde Yaşam”. Tinayre’nin günlüğü bir dönemi yabancı gözüyle bizlere aktaran değerli bir kaynak niteliğindedir. Gördüğü ve yaşadığı olaylara hep bir kadın duyarlılığıyla yaklaşan Tinayre yine de her zaman objektif kalmayı başarır ve izlenimlerini bir kameraman ustalığıyla aktarır. Eser, 31 Mart Olayıyla ilgili ilginç kitaplardan biridir.


  GÜNEŞ TOPRAKLARI

  Oya Ayman

  Dünyanın öbür tarafı: Latin Amerika… Che’nin, Tortillo’nun, Marquez’in, Borges’in, Tekila’nın, Chilli’nin, Eva Peron’un, yerlilerin, Amazon Ormanları’nın ve güneşin, bize uzak ama sıcak ülkesi… Latin Amerika’yı gezen Oya Ayman, o toprakları tarihinden günlük hayatına, siyasal ve ekonomik durumundan kültürüne kadar, hiçbir ayrıntıyı ihmal etmemeye özen göstererek, içten sıcak ve coşkulu bir dille yazdı. Güneş Toprakları’nda okuru güneşli bir kıtada keyifle dolaştıran Oya Ayman, hem cesur bir gezgin, hem de iyi bir gazeteci olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik yazdıkları, bu kitabın sadece bir gezi kitabı değil, cesur bir hayat kitabı da olduğunu gösteriyor. Gezgin ruhlar cesur olmak zorundalar.



  BALKANLARA DÖNÜŞ

  Nedim Gürsel
  Nedim Gürsel’ in 1993 yılında Makedonya’ ya yaptığı bir gezinin ardından kaleme aldığı “Balkanlara Dönüş”, inanılmaz acılar yaşayan, yok edilen Kosovalıların ve Arnavutların gerçeğini, Sırp zulmünün başlangıç yıllarını, Saraybosna dramını bir yazarın gözü ve kalemiyle ve tüm çıplaklığıyla anlatıyor.



  İSKOÇYA GEZİSİ VE ÇEŞİTLEMELER

  Tarık Minkari

  Aynı zamanda doktor olan yazar Tarık Minkari kitabında, İskoçya’ya yaptığı gezi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler vermektedir. İskoçya’nın tarihçesi ve coğrafi bölümleri, hükümet şekli ve halkının yaşam tarzına yönelik bilgiler ile, orada karşılaştığı ilginç hikayeler ve fıkralar da kitapta yer almaktadır.


  KARANLIKTA BİR IŞIK - ARTVİN ROMANI

  Attila Duman

  “Eylül ayı sonlarına doğru birdenbire şenleniverir Artvin. Yaz aylarında belirgin bir şekilde tenhalaşan kent, köylerden, kasabalardan gelen binlerce öğrenciyle dolar taşar, insanlar adeta sığmaz olurlar daracık caddelere, sokaklara. Her köşesinde bir canlılık bir hareket başlar, artık öğrenciler kenti olmuştur Artvin… Neden öğrenciler kenti, neden okuma sıralamasında en başlarda yer almakta, bu halk okumaya, okutmaya neden bu denli düşkün? Engebeli bir yapıya sahip olan Artvin’in arazisi, Karadeniz kıyısından biraz içeriye gidildikçe birden yükselmeye başlar. Birbiri üzerine yığılan dağlar, tepeler, kayalar bölgenin efsanevi noktalarından Karçal’ı ve diğer yükseltileri oluştururlar. Her yan kırık, her yan bölük pörçük, sanki yeryüzünün bütün tepeleri, dağları kayaları buralarda toplanmış… Ve bu dağların eteklerine, yamaçlarına, dere ağızlarına serpilmiş yüzlerce köy, birer karışlık topraklarda ayakta kalabilmenin mücadelesini veren on binlerce aile…” Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Artvin’i, Artvin’in güzelliklerini ve Artvinlileri konu alan bir anlatı dizisi eseri.


  TİKSİNTİ ÇAĞI

  Uğur Kökden

  Yazar kitabının önsözünde, “Avrupa coğrafyası üstünde, Madrit’ten Volgrad’a geniş bir yelpazeyi kaplayan bu gezi notları, tanıklıklar, anılar, ölü olaylar, altı renkli gökkuşağı noktalamaları, hep belirli bir çekimin - tehlike yayan kara ya da kahverengi bir bulutsu - çevresinde dönüyor. Bu çehresiz ve çeşitli biçimler alabilen tehlike, bir uygarlık karabasanı değil mi? Hem görünen hem görünmeyen fesat; dünün olduğu ölçüde bugünün ve yarının düşmanı. Uzaktaki ve yakındaki yakıcı soluk! Geçmiş zenginliklerin, sayısız kazanım ve birikimin, ulaşılan son siperlerin, onurun ve uç uca eklenmiş umudun üstüne düşen kara gölge” diyor.




  İKİ DENİZ ARASI SİYAH TOPRAKLAR

  Enis Batur

  Kentler, sokaklar, evler, tepeler, ağaçlar, yollar, şaraplar, insanlar, izler. Bir açıdan bakınca ayraçlardan oluşan, bir başka açıdan ise sonradan gelmiş merkezlere bağlı bir ağ görünümü sunan bir seyahatname.
  Alıntı