Geri dönüşüm nasıl yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Geri dönüşüm nedir,Geri dönüşüm projeleri,geri dönüşüm tesisleri,Geri dönüşüm nasıl yapılıyor

  Türkiye'de geri dönüşüm nasıl yapılır gibi konular henüz halk tarafından pek bilinmediği için sokaklarda görmüş oldukları geri dönüşüm kutularını hiçe sayarak normal çöp kutularına atıklarını atarlar.

  Bu gelişmiş ülkelerin geri dönüşüm konusunda faaliyete geçmeden halkı öncelikle televizyon, gazete ve radyo gibi halka sesini duyurabilecekleri bir şekilde anonslar yaparak amaçlarına belirli sürede ulaşmışlardır.

  Ülkemizde de geri dönüşüm kutuları belirli yerde konularak aynı etki beklenmiştir ancak hem belediyelerin ilgisizliği hem de halkın bilinçsizliğinden dolayı pek ilgi görmemiştir ve bu konteynırlar geri toplanmıştır.

  Aynı zamanda ülkemizde bu konuda duyarlı bireyler yetiştiremediğimizden dolayı, devlette geri dönüşüm fabrikalarını az sayıda tutmuşlardır.

  Geri dönüşüm 5 aşamadan oluşmaktadır

  1- Halkın kendisinin yapmış olduğu bu işlemde, atıklar konteynırlara atılırken bireyin kendisi bilinçli bir şekilde ayırmasıdır.

  2- Geri dönüşüme elverişli ürünler ve elverişsiz ürünler ayırt edilerek, geri dönüşüm fabrikalarına getirilir.

  3- Geri dönüşümlü ürünlerin cam, kağıt, plastik gibi sınıflara ayrılması.

  4- Geri dönüşüme uygun olan maddeler ekonomiye geri dönüşü bu işlemde gerçekleşir ve madde burada hem fiziksel olarak hem kimyasal olarak değişime uğrayabilir ve farklı çeşitlerde karşımıza çıkabilir.

  5- Elde edilen ürünün yeniden hayata kazandırılıp kullanılması aşamasıdır. Bu aşamaya gelene kadar ürünler çok değişiklik farklılıklar göstermektedir. Yani bir ürün bambaşka bir ürünle karşımıza çıkmaktadır.