Gereksiz Antibiyotik Kullanıyoruz

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 9 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Gereksiz Antibiyotik Kullanıyoruz

  Antibiyotik kullanımı konusunda bilgi veren Doç. Dr. Özen, antibiyotiklerin, zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda daha çabuk iyileşmeyi sağlamak ya da hastalığa bağlı sakatlıklar, komplikasyonlar, uzun süreli ateşler gibi durumları önlemek için kullanıldığını belirtti.

  Enfeksiyonların yaklaşık yüzde 90'ının virüs kökenli olduğunu ve 2-3 gün düzenli bakım, dengeli beslenme, dinlenme, bol sıvı alma gibi yöntemlerle tedavisinin mümkün olabileceğini vurgulayan Özen, bilgi eksikliği nedeniyle enfeksiyon tedavilerinde gereksiz yere antibiyotik kullanıldığına dikkati çekti.


  REÇETELERİN İLK SIRASINDA

  Türkiye'de reçetesiz antibiyotik kullananımın oldukça yüksek olduğunu ifade eden Özen, “bazı vatandaşların antibiyotik vermeyen doktorlara bir daha muayeneye dahi gitmediğini söyledi.

  Bazı ülkelerde antibiyotik kullanılmadan önce hastaların 48 saat bekletildiğini, hastanın durumuna göre antibiyotik tedavisine “son çare olarak başvurulduğunu vurgulayan Özen, “Avrupa ülkelerindeki reçetelerde 5 veya 6. sırada yer alan antibiyotikler, Türkiye'de reçetelerde ilk sırada yer alıyor. Hayatımızda gereksiz yere çok miktarda antibiyotik kullanıyoruz dedi.

  Gereksiz kullanılan antibiyotiklerin vücuttaki yararlı mikroorganizmalara zarar verdiğini ve vücudun direncini olumsuz etkilediğini kaydeden Özen, “Şirketler yeni antibiyotikler üzerinde çalışmıyorlar. Tahminler şunu gösteriyor ki 2020 yılında dünyada en çok hastane enfeksiyonları, ağır enfeksiyonlar, dirençli enfeksiyonlar ölüme neden olacak. Hatta bu sayı kanseri, kalp krizini de geçecek. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde yeni antibiyotikler gelişmezse hepimizi çok zorlu günler beklemektedir diye konuştu.


  ISPARTA (AA)
   


Similar Threads: Gereksiz Antibiyotik
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Evde Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Doğal antibiyotik sarımsak limon tarifi 8 Ocak 2014
Sağlık Rehberi Bebeklerde Antibiyotik Obezite Sebebi 27 Ağustos 2012
Sağlık Rehberi Sarımsak Antibiyotikten Güçlü Çıktı 3 Mayıs 2012
Sağlık Rehberi Antibiyotik Kullanırken Dikkat 30 Aralık 2011