Gerekli Vitaminler Hangi Besinlerden Alınır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

  1. Vitaminler sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen vita sözcüğünden kaynaklanmaktadır. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılmaktadırlar.Yağda eriyenvitaminler A, D, E ve K vitaminleridir .Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminler ile C vitaminidir .

    Karbonhidrat, protein ve yağ gibi ana besin öğelerini yeterli miktarda içeren besinlerle yapılan dengeli beslenme, bazı özel durumlar hariç vücudun günlük gereksinimine yetecek kadar vitamin sağlamaktadır.

    Günlük beslenmeniz sebze, meyve, hububat, süt ürünleri, et-yumurta gibi protein açısından zengin besinlerden herhangi birini içermiyor ya da az miktarda içeriyorsa, ihtiyacınız olan vitaminlerin tümünü besinlerden sağlanamayacağından vitamin takviyesi gerekmektedir.

    Vitamin eksikliği çok çeşitli belirtiler verebilir ve başka pek çok hastalığa öncülük edebilir. Dengeli ve yeterli beslenme ile vitamin eksikliği önlenebilse de bu oldukça zordur. Bunun için hergün 3 porsiyon süt ve süt ürünleri, 2 porsiyon et, balık, yumurta, 3 porsiyon meyve, 4 porsiyon sebze, 9 porsiyon ekmek ve tahıl ürünleri yenilmesi gerekmektedir.