George Oewell'in Ölümünden sonra Kitapları 1984 ve Hayvan Çiftliği yayın haklarını almıştır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Habibe tarafından 2 Şubat 2016 tarihinde açılan konu


  1. Gesoge Oewell'in Ölümünden sonra Kitapları 1984 ve Hayvan Çiftliği yayın haklarını almıştır

    Cevap: CIA
    Savaş sırasında Orwell BBC’nin Hindistan servisinde İngiliz devletinin propagandacısı olarak çalışır. Savaştan sonra 1945 ve 1949’da sırasıyla Hayvanlar Çiftliği’ni ve 1984’ü yayımlar. ”Katalonya’ya selam” 1952’de ABD’de yayınlanana kadar pek bilinmeyen bir kitap olarak kalır. Kendisine söz verilse ve hatta çevirisi de yapılsa fransızca baskısı ancak ölümünden sonra yayınlanır.
    Kitap 1952’de New York entelektüelleri grubundan Lionell Trilling’in önsözü ile yayınlanır ve ondan sonra kitap CIA’nın front gruplarından Congress of Cultural Freedom (CCF) denetimindeki dergiler ve yazarlar tarafından desteklenir. Zaten kitabın basımcısı olan Warburg, SSCB nin ve sosyalizmin ideolojik kültürel etkisine karşı CIA tarafından kurulmuş olan CCF’ın kurucuları arasındadır. New York entelektüelleri CCF nin ABD ayağını oluşturan bir grup aydından oluşur. Bu aydınların çoğu kendisini Orwell gibi solcu olarak tanımlasa da, yine Orwell’in İngiliz gizli servisi ile çalışıp arkadaşlarını muhbirlemesi gibi, bunlarda doğrudan CIA ile çalışmakta bir sakınca görmüyorlardı.
    George Orwell yetenekli bir yazar ve gazeteci olarak Katalonya’daki olayların içinde bulunmuş bir insan, Ancak Orwell yeteneğini İngiliz emperyalizminin çıkarları doğrultusunda kullanmış birisi aynı zamanda. O yüzden Orwell’in kitaplarını ve makalelerini okurken bu nokta gözden kaçırılmamalı. Orwell’in eserleri okunmalı ama sadece bir kaynak olarak, mutlak doğru diye değil. O dönemi Orwell’in yazdıklarından anlamaya çalışmak Hopa’da Metin Koyuncu öğretmenin öldürülmesini Murat Belge’nin yorumlarından anlamaya benzer. İkisi de dezenformasyondur.