George Clooney hayatı

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 13 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. 6 Mayıs 1961de Amerikanın Kentucky eyaletinde dünyaya geldi. Annesi güzellik kraliçesi olan Clooneyin babası Nick Clooney ise gazeteci, American Movie Classics programının sunucusu ve politikacıydı. George Clooney babasının mesleği dolayısıyla henüz çok küçük yaşlardayken setlerde zaman geçirmeye başladı.

  Lise eğitimi için Ohiodaki William Mason High Schoola devam etmesine rağmen 1979da Kentuckydeki Augusta High Schooldan mezun oldu. Derslere pek ilgisi olmayan Clooney, sporla, özellikle de beysbolla ilgileniyordu.

  Aynı yıl eğitimini tamamlamadan bırakacağı Northern Kentucky Universityye kaydoldu ve 1981de University of Cincinnatiye devam etti. Ancak bu okuldan da mezun olamadan ayrıldı. Clooney eğitim hayatı boyunca kızlarla ve partilerle fazlasıyla ilgilendiği için başarısız ama popüler bir öğrenci oldu. Beysbol tutkusu devam etmesine rağmen Cincinnati Reds'lere kabul edilmeyince oyuncu olmaya karar verdi.

  Clooneyin aktörlüğe ilk adım atışı kuzeni Miguel Ferrer aracılığıyla gerçekleşti. 1982 yılında Los Angeles'a taşındıktan sonra filmlerde ufak tefek roller almaya başlayan aktör uzun süre daha iyi bir rol için çabaladı. O dönem The Facts of Life isimli dizide de rol alan aktör, ilk önemli çıkışını ülkenin popüler soap operası Roseannede Roseanne Barrın patronu Booker Brooksu canlandırdığı rolüyle gerçekleştirdi. Ardından bir inşaat işçisini canlandırdığı Baby Talk bir dedektif rolüyle izleyici karşısına çıktığı Sisters geldi.

  1989da aktris Talia Balsamla evlendi.

  Clooneyin yıldızının parlaması ise 1994te NBC için hazırlanan er dizisiyle oldu. Anthony Edwardsın canlandırdığı Dr. Mark Greenein en iyi arkadaşı ve ortağı rolü için seçilen Clooney, Dr. Doug Ross karakteriyle 1994ten 2000 yılına kadar E.R.da oynamaya devam etti.

  Clooney, E.R.a devam ederken, bir yandan filmler için de kamera karşısına geçiyordu. Aktörün, Hollywooddaki ilk önemli rolü Robert Rodriguezin yönetmenliğini yaptığı ve Quentin Tarantinonun senaryosunu yazdığı From Dusk Till Dawnla oldu. Filmin başarısını Michelle Pfeifferla başlıca rolleri paylaştığı One Fine Day ve Nicole Kidmanlı The Peacemaker takip etti.

  Clooney, 1993te Talia Balsamdan boşandıktan sonra bir daha asla evlenmeyeceğini açıkladı. Ancak Michelle Pfeiffer ve Nicole Kidman aktörün 40 yaşından önce baba olacağına dair 10 bin dolarına bahse girdiler. İki aktris de yanıldı ve ikisi de Clooneye çekini gönderdi.

  1997de People Magazine dergisi tarafından yılın en seksi erkeği seçildi.

  Batman&Robinden sonra 1998de, daha sonra bir çok ortak projede birlikte çalışacağı yönetmen Steven Soderberghin filmi Out of Sightta Jennifer Lopezle oynadı.

  NBCyle E.R. için yaptığı kontratın bitmesine birkaç hafta kala Three Kings için kamera karşısına geçti.

  2000 yılında tamamen film projelerine yoğunlaşmak için diziden ayrıldı.

  E.R. sonrasında aktörün başarısı O Brother, Where Art Thou? ve The Perfect Storm gibi filmlerle pekişti.

  2001de Steven Soderberghle olan ilk önemli ortaklığı start almış oluyordu: Oceans Eleven. Rat Packin çektiği 60lı yılların klasiği Oceans Elevenın yeni versiyonunda birbirinden başarılı aktörlerle kamera karşısına geçti. Oyuncu aynı yıl Soderberghle Section Eight Productions isimli prodüksiyon şirketini kurdu.

  2002de yönetmenlik için kolları sıvayan George Clooney, TV prodüktörü Chuck Barrisin hayatını anlatan otobiyografik yapım Confessions Of A Dangerous Mindı çekti. Box officete istenen sonucu getirmeyen film için sinema eleştirmenlerinin ve izleyicilerin düşünceleri de parlak olmadı.

  Joel Coenin Intolerable Crueltysinde Catherine Zeta-Jonesla başrolleri paylaşan aktör için bu film de başarı ivmesini yükselten bir yapım olmadı.

  2004te serinin ikinci filmi Oceans Twelve için yine aynı ekiple kamera karşısına geçip, Danny Ocean rolüyle izleyicinin yüzünü güldüren bir performans sergiledi.

  Senaryosunu Grant Heslovla birlikte yazdığı ve yönetmenliğini de yaptığı Good Night and Good Luck, akademi tarafından tam 6 dalda onurlandırıldı. Bu aktörün yönetmenlik kariyeri için oldukça önemli bir gelişme oldu.

  Aynı yıl Stephen Gaghanın yönetmenliğini yaptığı ve Amerikanın Suudi Arabistanla ilişkilerini petrol ve silah ekseninde masaya yatırdığı Syrianadaki Bob Barnes rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarının sahibi oldu.

  The Good Germandan sonra 2007de Oceans Thirteen için kamera karşısına geçti.

  George Clooney son olarak Amerikadaki gösterim tarihi 28 Eylül olarak açıklanan Michael Claytonın hayatını anlatan otobiyografik yapımda rol almıştır.

  George Clooneyin babası Nick Clooney bir dergiye verdiği röportajda hayatının yarısında Rosemary Clooneyin kardeşi olarak, diğer yarısında da George Clooneyın babası olarak bilindiğini söylemiştir.

  Hayvanları çok seven aktörün 18 yıldır birlikte yaşadığı Max isimli domuzu 1 Aralık 2006da ölmüştür. Bud ve Lou isimlerinde iki buldog köpeği vardır.