Geometriyi Kim Buldu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 16 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Geometriyi Kim Buldu  Geometriyi İlk Kim Buldu  Geometriyle sırasıyla, Tales, Pisagor, Eflatun ilgilenmiştir. M.Ö. 3. yüzyılda Euclidesin yazdığı Elemanlar adlı kitap, geometrinin sistemli bir bilim haline gelmesine öncülük etmiştir. Euclide geometrisi, ismini M.Ö. 300 yıllarında bu branşı kurarak uzay
  geometrisini yeniden düzenleyen geometrici Euclideden alır. Euclide geometrisi Non-Euclide geometriden Euclidein meşhur beş postulatı ile ayrılır. (Postulat : Dogrulugu ispatsız olarak kabul edilen geomerik ifade) Bunlar paralellik postulatlarıdır. Non-Euclid geometrinin (Öklidin kânunlarına ters düşen geometrik teoriler için kullanılır.) 19. yüzyılda ortaya çıkmasından önce, Euclide geometri çözülemeyen mantıki tümdengelim sistemlerini ve uzay ifadelerini sadece matematik ifadeler kullanarak çözmeye çalışırdı.

  On sekizinci asırda paraleller postulatı üstüne Avrupada Papaz Sacheri, Legender, Lambert gibi matematikçiler ve 19. asırda Alman Matematikçi Gauss tarafından çeşitli çalışmalar yapıldı. Bu araştırmalardaki başarısızlık, bu postulatın “kabul edilebilir özellikteki açık önermelerden faydalanarak ispat edilemeyeceği düşüncesini ortaya koydu. Gerçekten çok geçmeden bu düşünce Bolyai (1832)de, Lobachevsky (1855)de “paraleller postulatı yerine “Lobacevski postulatını (Bir doğruya bir doğru dışındaki her noktadan iki paralel çizilebileceğini kabul eden postulat) koyarak, yeni bir geometri kurulabileceğinin farkına vardılar. Böyece “Hiperbolik Geometri denilen yeni bir geometrinin temelleri atılmış oldu. Daha sonra Riemann paralelliğini kabul etmeyen “Eliptik Geometrinin temellerini attı. Geometride ele alınan bütün mevzular nokta, çizgi, yüzey ve hacimlerle ifâde edilir. Şekilleri bu yönlerden ele alıp, özelliklerini inceler. Geometrideki bu temel ifâdelerden nokta en ilginç olanıdır. Noktanın eni, boyu, yüksekliği, alanı ve hacmi mevcut değildir. Bu sebepten de noktanın müstakil bir târifi mevcut değildir. Ancak iki doğrunun kesişim kümesi olarak târif edilebilir.
   


Similar Threads: Geometriyi Buldu
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Nalan aşkı bulduğumu sandım sende şarkı sözleri 27 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım william addis neyi buldu 24 Haziran 2012
Sorun Cevaplayalım Taş kömürünü kim buldu 13 Mayıs 2012
Sorun Cevaplayalım simyacı hennig brand'ın idrarını kaynatırken bulduğu elementin adı nedir 26 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım yer çekimini kim buldu nasıl buldu 17 Nisan 2012