Geniz eti ameliyatı (Adenoidektomi) videosu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda anniccha tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Geniz eti (adenoid) nedir? Ameliyatı nasıl yapılır?

  Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Görevi, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalamak ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretmektir.

  [​IMG]
  [FLV]http://video.ak.facebook.com/video-ak-sf2p/v6812/64/19/148925673914_19556.mp4[/FLV]

  Büyümüş veya iltihaplı geniz etinin belirtileri nelerdir?


  -Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir:
  -Burundan nefes almakta güçlük
  -Sürekli ağızdan nefes alma
  -Burun tıkalı gibi genizden konuşma
  -Nefes alırken hırıltılı ses çıkması
  -Uyku sırasında horlama
  -Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma
  -İştahsızlık ve gelişme geriliği

  Büyümüş geniz etinin tedavisi : Ameliyat ne zaman gereklidir?

  Doktorunuz çocuğunuzun iltihaplı geniz etini ilk önce antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışabilir. Eğer geniz eti iltihaplı değilse, doktorunuz bir süre beklemeyi önerebilir, çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğunuzun geniz eti kendiliğinden küçülebilir. Doktorunuz, çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı varsa geniz eti ameliyatı önerebilir:

  -Nefes alma güçlüğü
  -Uyku apnesi
  -Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
  -Konuşma bozukluğu

  Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler olur?

  Ne kadar basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucudur. Onu nelerin beklediğini anlatarak, çocuğunuzun kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

  Geniz eti ameliyatında:Çocuğunuz, genel anestezi verilerek uyutulacaktır. Bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı ve çocuğunuzun ameliyat sırasında bir anestezi uzmanı tarafından izleneceği anlamını taşır.

  Çocuğunuz yaklaşık 20 dakika süreyle uyuyacaktır

  Cerrah, geniz etini çocuğunuzun ağzının içinden alacaktır. Geniz eti ameliyatı için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur. Çocuğunuz uyanma odasında ayılacaktır. Solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır.

  Geniz eti ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyiz?

  Beslenme : Ameliyat günü çocuğunuz sulu ve yumuşak gıdalar almalıdır (Ör. su, süt, .narenciye olmayan meyve suları, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma, sütle yumuşatılmış patates püresi).
  Ameliyatı takip eden gün yukarıdakilere ek olarak yumuşak sebze yemekleri, makarna, pilav yiyebilir.
  Üçüncü günden itibaren ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar hariç normal beslenmesine geçebilir.

  Banyo: Ameliyatın ertesi günü çok sıcak ve uzun süreli olmamak koşuluyla çocuğunuz banyo yapabilir.

  Okul: Doktorunuzun önereceği sürede çocuğunuzu okula göndermeyin. Bu süre 3-7 gün arasında olabilir.

  Spor: Bir hafta süreyle spor aktiviteleri kısıtlanmalıdır.

  İyileşme: Bazı çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde uykuda fark edilir bir solunun rahatlaması olur. Bazı çocuklarda ise genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabilir çocuğunuz hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebilir. Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için bir-iki hafta geçmesi gerekir. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam ederler bunu fark ettiğinizde burundan nefes almasını hatırlatın.Prof. Dr. İrfan YORULMAZ
  kaynak:milligazete​