Genel seçimler ve yerel seçimler kaç yılda bir yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 21 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


  1. Genel seçimler ve yerel seçimler kaç yılda bir yapılmaktadır?


    Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre Genel Seçimler, her dört senede bir yapılmaktadır. Şayet hükümet erken seçim kararı alırsa veya milletvekili sayısının 1/3’ ü istifa ederse seçim yapılır.
    Yerel Seçimler ise yasa gereği beş senede bir yapımaktadır . Yerel seçimler, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki yerel yönetimleri belîrlemek amacıyla yapılır.

    Türkiye'de milletvekili genel seçimleri, Dört (2007 referandumundan önce beş) yılda bir, 550 üyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne üye seçmek için, nisbi temsil sistemi ile yapılır. Bir parti mecliste sandalye elde etmek için, ulusal düzeyde oyların en az %10'unu almalı, aynı zamanda seçim bölgelerinde oyların, karmaşık bir formülle hesaplanan bir yüzdesini elde etmelidir.

    Cumhurbaşkanları ise 2007'de anayasada yapılan değişikliğe kadar meclis tarafından bir defa yedi yıllığına seçilmekteydi, bundan sonra halk tarafından en fazla iki defa beş yıllığına (5+5) seçilmektedir.2014 Türkiye yerel seçimleri, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimleri belirleyecek bir seçimdir.