Genç kalmanın sırrı

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 29 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Stresin yol açtığı 'kasılma' hali bizi olduğumuzdan daha yaşlı ve cansız gösteriyor. Bu kaostan çıkıp daha genç ve canlı görünmek için 6 basit yol var...

  Stres ile mücadele, yiyecekler ve çok çeşitli etkenler cilt sağlığına direkt etki ediyor. RealAge doktorlarından Amy Wechsler, vücudumuz ve aklımızın birbiriyle etkileşimi hakkında önemli ipuçları veriyor. Wechsler'e göre stres, vücudumuzu ve özellikle cildimizi sağlıksız etkiliyor. Sadece iyi hissederek cildimiz kendine yapabileceği en güzel bakımı yapmış oluyor.

  Bu önerileri uygulamaya başladıktan sonra, özellikle yüzünüzden başlamak üzere, cildinizdeki mucizevi değişimi kısa sürede görebileceksiniz. İşte Dr. Amy Wechsler'ın önerileri...

  1 Harekette bereket var

  Egzersiz insan bedeni için en gerekli ve en iyileştirici faktördür.G ünde sadece 30 dakika harcayarak yapacağınız egzersiz sayesinde ruhunuzu ve vücudunuzu birbirleriyle bütünleştirebilirsiniz. Vücudunuzun hareketi sayesinde cildimiz ve hücrelerine daha fazla besleyici madde hareketi sağlarız. Ciğer kapasitesiniz yükselir, böylece içinize daha fazla oksijen çekebilirsiniz. Daha fazla oksijen sayesinde stresiniz azalır ve cildiniz daha canlı bir hale gelir.

  2 Yazın, dertten kurtulun

  Bazı dertlerin düşünmekle geçmeyeceğini biliyoruz. Fakat onları düşünerek de geçmiyorlar, üstelik zarar görüyoruz. Küçük bir defter alın, gün sonunda, o gün sizi iyi hissettiren olayları, düşünceleri madde madde yazın. Hem sonrasında bakmak için güzel bir kaynağınız olacak, hem de bunları yazarken kendinizi çok huzurlu hissederek rahat bir uykuya hazırlanacaksınız. Stresiniz azalacak. Böylelikle daha canlı hissedeceksiniz. Bu sizin cildinize de yansıyacak, şaşırmayın!

  3 En doğal kozmetik

  Uyku, basit, doğal ve kozmetik ürünlerden çok daha yararlı cilt koruyucusudur. Size yetecek uykuyu ise sadece siz anlayabilirsiniz. Hayatınızı sağlıklı bir düzene sokmaya başladıkça, size yetecek olan uyku süresi, kendiliğinden oluşacak ve yatma saatleriniz değişse bile o uyku süresini aldığınız ölçüde kendinizi iyi hissedeceksiniz.

  4 Kendiniz için bir mola

  Bir çoğumuz için hayat o kadar hızlı ilerler ve karmaşıktır ki,onca şey arasında aslında hiçbir şey yapmadığımızı sanırız. Bazen ajandasız, beklentisiz ve plansız kaçışların güzel bir etkisi olabilir. Bu kimi zaman 20-30 dakikalık bir park kaçamağı, bazen küçük bir tatil olabilir. Stres gider, beynin canlanması vücuda etki eder. Cilt kendine gelir.

  5 Nefes alın rahatlayın

  Vücudunuzdaki karbon dioksit ve oksijen dengesini ayarlamak için derin nefes egzersizlerine ihtiyaç var. Yapılan araştırmalar, derin nefes alan insanların o anda başka hiçbir şeye odaklanmadıklarını ortaya koyuyor. Daha az stres yaşıyor ve kendinizi daha canlı hissediyorsunuz. Yavaş bir şekilde burnunuzdan aldığınız derin nefesi, yine yavaşça ağzınızdan dışarı verin. 5 defa tekrarlayacağınız bu egzersizi gün içerisinde en az 2 kere açık havada yapın.

  6 Yüksek protein mucizesi

  Özellikle sabahları, protein değeri yüksek bir kahvaltı yapmayı unutmayın. Proteinler, enerji verir. Çok basittir. Vücudumuzun sağlıklı kan şekeri dengesini korur, insulin gibi bazı hormonları kontrol eder, sınırda tutar. Çok yağlı veya çok şekerli yiyeceklerden kaçının. Bunların yerine protein değeri daha yüksek olan yiyecekleri tüketin. Yağsız et tercih edin, özellikle balık, tavuk eti ve yararlı yağlar içeren bademi bol bol yiyin.
  alıntı