Gemi Makinaları İşletme Bölümü Hakkında Bilgiler

'Etüt Merkezi' forumunda Dark tarafından 1 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gemi Makinaları İşletme Bölümü

  Amaçlar ve Hedefler
  Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, gemilerde bulunan ana sevk sistemi ve yardımcı sistemlerin işletmeciliği ile ilgili özel bir mühendislik dalıdır. Bu programda, makine mühendisliği öğretiminin ana konularını oluşturan dersler ve elektrik mühendisliği, kontrol mühendisliği, gemi inşaatı mühendisliği gibi konularda ve denizde görev yapmanın gerektireceği çeşitli bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik dersler okutulmaktadır.

  İş Olanakları
  Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü mezunları, uzakyol seferi yapan gemilerde IV. Mühendisten
  Başmühendise kadar olan düzeylerde görev yapabilmekte, ayrıca denizcilikle ilgili faaliyet gösteren işletmelerde ve tersanelerde teknik sorumluluk üstlenebilmektedirler.

  Bölüm Olanakları
  Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği dalındaki dört yıllık eğitim, lisans diploması için akademik yeterliliğin yanısıra, 1995 tarihli Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu ( STCW 95)nca öngörülmekte olan Uzakyol Vardiya Mühendisi ve Başmühendisi / İkinci Mühendisi eğitim standartlarını (IMO Model Kursları 7.02 ve 7.04) birarada karşılamaktadır.

  T.C. Başbakanlık, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Gemiadamları Yönetmeliği ve bu Yönetmeliğe bağlı olarak “Eğitim ve Sınav Yönergesi ölçütlerine uygun eğitim verilmektedir. Dersliklerde verilen teorik bilgiler yanında, M/Y Tealde yapılan uygulamalı eğitimler ve deniz ticaret filosu gemilerinde yapılan yoğun yaz stajları ile öğrencilerin deniz deneyimi kazanmaları sağlamaktadır.
   
Yükleniyor...