Gelinlik Hazırlığı Ve Prova

'Kadınların Dünyası' forumunda Blue tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Gelinlik Hazırlığı Ve Prova

  Gelinlik yaptırmaya karar verdiniz. Unutmayın kiralık ve satılık olmak üzere iki çeşit gelinlik yaptırma imkanınız var. Modaevleri sizlere bu imkanı sürekli sunuyor. Yapmayanlar varsa başka bir modaevine gidebilirsiniz. Unutmayın, gerçek bir gelinlik tasarımcısı yaptığı gelinliğin güzelliğiyle övünür. O kişi için, gelinin güzel olup olmadığı değil, gelinliğin güzel olduğu ve giyen kişinin üzerine oturup oturmadığı ön plandadır. Gelinlik yaptırmak istiyorsanız eğer, nikah veya düğününüze 1-2 ay kala yaptırmaya gidin. Gelinlik yaptırmada süre fazlalığı ne kadar fazla ise çıkabilecek aksilikleri gidermekte o kadar kolay olur. Eşinizle veya gelinliğinizi yaptıracağınız kişiyle birlikte modaevine girdiniz. Geliniliği yapacak olan kişi ilk etapta, sizden, sutyen, gerekiyorsa korse, ayakkabı ve takı aksesuarı isteyecektir. Bunların hepsinin hazırlamanız gerekiyor. İç çamaşırınızda ve ayakkabınızda düğün günü sorun olmaması gerekir. Sutyeninizde veya ayakkabınızdaki küçük bir değişilik gelinliğinizin uygunsuz durmasına neden olabilir.. Ailenizden birisini veya dikkati yoğun olan, zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızı provaya götürün. Provalarınıza hiç bir zaman yalnız gitmeyin. Çok kalabalık bir gurupla da gitmemelisiniz. Çünkü kalabalık gurupta ki kişilerin fikirlerini ortaya koyması kargaşanın oluşmasına neden olacak ve sizinde dikkatinizi dağıtacaktır. Bu neden gelinliğiniz de hatalar oluşmasına sebep olabilir. Provalarınızda iki önemli unsura dikkat edin. Birincisi, gelinliğinizin stiline, bu stile uygun olacak kumaş, renk, desen, işlemelerine ve bedeninize tam olarak uygun olmasına, gelinliğinizin düğün yapacağınız yerin havasına uyup uymadığına dikkat edin. İkincisi ise terzinize yada modacınıza kulak vermelisiniz. Üçüncüsü ise genellikle her terzinin yanında asistanı olur. İstek ve önerilerinizle beraber sizin için onlar en uygun modeli seçecek ve dikeceklerdir. Sonradan rahatsızlık yaratacak bir durumun olmaması için terzi veya modacınızın önerilerini dikkate alın. Dikime başlandığı sırada, etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş 3 tane ayna karşısında gelinliğinizi iyice inceleyin. Prova yaptığınız yerde bu aynaların sağlanmasını isteyin. Farklı açılardan gelinliğinizi görebilmek daha sağlıklı olacaktır. Bu inceleme hata görmek için değil, bedeninize gelinliğin oturup oturmadığı, farklı tarzda olacak durumları görmek için. Aklınıza takılan her şeyi terzinize çekinmeden söyleyin ve danışın. Unutmayın gelinliğinizi ne kadar fiyata anlaşırsanız anlaşın para vererek yaptırıyorsunuz. Onlarda sanat icra ediyorlar. Hiçbir terzi ve modacı gelinliği yaparken bundan bu kadar alıyorum demez. Terziniz sizin her istediğinizi, size en uygun olacak şekilde yerine getirecektir. Çünkü hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününün sizin için olan değerini onlarda çok iyi biliyor. Bunları özellikle unutmayın..:

  -Gelinlik provalarınızın teslim tarihinden 4 ile 6 hafta önce başlaması.

  -Gelinlik seçimini yapmadan önce, evlilikler.com'dan reklam veya link vermiş gelinlik firmalarından gelinlik modellerini seçin. Unutmayın bir günde en fazla 10 bilemediniz 15 firma dolaşırsınız. Yorulduğunuzda cabası. Ama Internet üzerinden istemediğiniz kadar firma ve gelinlik modelleri görürsünüz. Önce gelinlik modelinizi belirleyin sonra dışarıya çıkın.

  -Provadan önce, gelinliğinizle beraber hangi aksesuar, takı, mücevher, iç giyim ve ayakkabı kullanacağınızı belirleyip hatta satın almalısınız. Özellikle iç giyim ve ayakkabı değişiminde gelinliğinizde olumsuz anlamda büyük farklar görebilirsiniz. Böyle bir durumda sakın tadınız kaçmasın

  -Gelinlik tesliminin düğün veya nikâh gününden birkaç gün önce hazır olmasını sağlamak için program yapmayı unutmayınız.

  -Gelinlik yaptırmaya başladığınızda fazla kilo vermemeye formunuzu korumaya özen gösterin. Bunun içinde yürüyüş ve egzersiz yapın.
  -Gelinlik provalarınıza düğün, nikâh günü giyeceğiniz iç çamaşırınız ve ayakkabınızı sürekli getirmeyi unutmayınız.

  -Öyle bir gelinlik yaptırın ki halay çekerken dans ederken zorlanmayın. (fazla uzun kuyruklu gelinlik yaptırırsanız, etrafınızdaki insanların basacağını da unutmayın)

  -Düğündeki tutumunuz yani karakter yapınız sizin gelinlik seçerken, dekolte veya duvağınızın uzun, veya eteğinizin arkadan uzantısının fazla olması gibi uç noktalarda seçmenize neden olacaktır.

  -Gelinlik modeliniz sizin kişiliğinizi ve karakteristik özelliğinizi yansıttığını bilmelisiniz.

  -Gelinlik aksesuarınız sizin ve bulunduğunuz ortamın tarzını yansıtacaktır.

  -Aksesuarlarınızın gelinliğinizle takım olacağını aklınızdan mutlaka geçirmelisiniz. Bazen üzerinizdeki aksesuarlardan birinin zıt olması gerekir. O da çok sevdiğiniz bir eşya olmalıdır. Onun dışında hepsi bütün olmasına özen gösterin.
  -Gelinlik siparişinizi vermeden önce fiyat, kalite, özgürlük, ilgi, hız vb. öncelikleri belirlemenizin size yarar sağlayacağını unutmayınız.
  - Başka kişinin üzerinde gördüğünüz gelinliklerin size göre dikildiğinde aynı havayı bulamayabileceğinizi unutmayınız.

  - Reklam amaçlı bazı fotoğraflardaki modellerin baskı aşamasında bilgisayarla değiştirilme olasılığı olduğu için dikilen gelinliğin fotoğraftakiyle birebir aynı olmayabileceğini düşünmenizde fayda vardır. Böyle bir durumda gelinlik tasarımcısıyla mutlaka birebir görüşerek "Bu benim bedenimde nasıl olur?" demekten hiç bir zaman çekinmeyin. Bu soru dönülemez hataların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

  -Gelinlik modellerinizin düğün ya da nikâh yerine göre farklılık göstermesi gerektiğini görün.
  -Gelinlik malzemelerinin seçiminde modele uygunluğunun önemini farkına varın.
  -Gelinlik provalarınıza, fikirlerinizin uyuştuğu kişilerle gitmenin karar vermeniz açısından kolaylık sağlayacağını bilin.
  -Damadın olmadığı bir zamanda sipariş verdiğiniz taktirde damadın fiziksel özelliklerinden bahsetmeyi unutmayınız.
  -Gelinlik bir kez giyileceği için basite indirgemek yerine önemsemenin daha fazla yararı olacağını unutmayınız.
  -Gelinlik modelinize karar vermeden önce gelinlikçinize karar vermenin doğru olacağını aklınızdan çıkarmayın.
  Gelinliğinizi size iki yardımcının giydirmesinin uygun olacaktır. Bunun nedeni ise gelinliğin modeli tarzı veya dikiminde herhangi bir sökülmeye meydan vermemiş olacak aynı zamanda da meydana gelebilecek çıkmaz lekelerin olmasını önlemiş olursunuz.

  Gelinlik dikimi sırasında provalarda rahat olun. Ne olduğunuzdan fazla kilolu görünmeye çalışın ne de karnınızı içeri çekip zayıf görünmeye uğraşın. Böyle durumlar gelinliği yapacak olan kişilere ve düğünde size büyük sorun yaratır. İsteklerinizi, emrivaki değil karşınızdaki kişiyi de kendi yerinize koyarak hareket edin. Gelinliğiniz böylelikle sıcak dostluklarla ikili ilişkiler karşılığında yapılmış olur. Atalarımızın bir sözü vardır, "Sıcak muhabbetli dikim, güzel gösterir. Kavga ve şerli dikim kötülük getirir" Ata sözleri binbir olayların bütününden çıkmıştır. Provalar esnasında sizi uzun süreli de bekletebilirler, böyle durumlarda size gerginlik yaratsa da sakin olmaya çalışın. Tasarımcılar seçtiğiniz modeli üzerinize en uygun biçimde yapmaya çalışmaktadırlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi gelinliğiniz düğününüze en az bir hafta önceden bitmiş olmalıdır. Gelinlik bittiğinde şayet istediğiniz şekil ve model olmamışsa kabul etmeyebilirsiniz.

  Böyle durumda verdiğiniz kapora da boşa gitmiş olur. Unutmayın gelinik yapım kaporası en fazla 3/1 olur. Daha fazlası ise sizin zararınıza olmaktadır. Unutmayın ki yaptırdığınız ve almadığınız gelinlik modaevine zarar gibi görünsede o gelinlik kiraya verilerek zarardan kara geçirilmektedir. Kaporanızın boşa gitmesini istemiyorsanız eğer provalar esnasında moda tasarımcınızı her hatasında veya istemediğiniz noktalarda mutlaka uyarmalısınız. Gelinlik tasarımcısıda sizin isteklerinizi yerine getirmek zorundadır. Şayet yapım aşamasında size istenilen ilgiyi göstermediklerini sezerseniz, yumuşak dille ikaz edin. İkazlarınıza da uymadığını görürseniz. Hemen gelinlikciler derneğine veya tüketiciler birliğine şikayette bulunup paranızı geri alabilirsiniz. Bu gibi kuruluşlar tüketiciyi koruma altına almaktadır