Geleneksel Türk Müziği Yaylı Çalgılar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Belinay tarafından 5 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Geleneksel Türk Müziği Yaylı Çalgılar Nelerdir
  Geleneksel Türk Müziği Yaylı Çalgılar Hakkında Bilgi

  Yaylı Çalgılar elin bir değnek Yay ile tel üstünde kaydırarak titreştirilmesi ile Etki sine yol açarak ses üreten çalgılar olmasına karşın, Santur gibi, yine çubuklarla vurmalı şekilde icra edilen enstrümanlar da bulunur. Yaylı Çalgılar çoğunlukla Telli Çalgılardır.

  Viyola
  Keman ailesinin ikinci ailesi viyola (Fr. viole ya da alto, İt. viola, İng. viola, Alm. Bratsche), görünüşte kemandan biraz daha büyüktür.

  Keman
  Ses renginin etkileyici güzelliğiyle keman, en yaygın ve en sevilen çalgılardandır.

  Viyolonsel
  Hem solo çalgı olarak hem de eşlikte olağanüstü başarı gösteren viyolonselin notaları dördüncü çizgi fa anahtarıyla yazılır.

  Kontrabas
  Kontrbas, keman ailesinin en kalın sesli çalgısıdır.

  Kabak kemane
  Kabak kemane, Türk Halk Müziği'nin telli, yaylı ve deri kapaklı sazlarımızın tek örneğidir. Menşei Orta Asya'ya dayanmaktadır. Kabak kemane, Türkiyede özellikle Batı Anadoluda Ege Bölgesinde) yaygın olarak kullanılan bir sazdır.

  Kemençe
  Kemençe, Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olan ve rebap, keman türü yaylı çalgılarla akraba olduğu sanılan, bir yay yardımıyla çalınan üç telli geleneksel halk çalgısının adı olup, klasik kemençe ile karıştırılmasını önlemek amacıyla Karadeniz kemençesi ya da Laz kemençesi olarak da adlandırılmaktadır.