Geleneksel Türk Müziği Tarihi Hazırlık Dönemi

'Medya Bölümü' forumunda Merve tarafından 6 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türk Müziği Tarihi Hazırlık Dönemi
  Türk Müziği Tarihi Hazırlık Dönemleri


  1989 yilinda yayinlanan Türk Mûsikîsi Tarihi/Derleme adli kitabinda, Nazmi Özalpin de, önceden elestirdigimiz dönem anlayisiyla hareket ettigini görüyoruz. Özalpe göre dönemler su sekilde siralanmaktadir :

  1. Hazirlik dönemi
  2. Klasik dönem
  3. Romantik edebiyat dönemi
  4. Son dönem

  Bu dönemlere iliskin hiçbir tarih vermeyen Özalpin bu dönem anlayisi, önceden andigimiz dönem anlayisi ile benzerlikler tasimaktadir. Bu nedenle, daha önce yaptigimiz elestiri, Özalpin yanlis olarak niteledigimiz yukaridaki dönem anlayisi için de geçerlidir27. Özalpin dönem anlayisi ile iliskili olarak dikkatimizi çeken ikinci olgu ise, adi geçen eserinde, bu dönemlerin adlarini verdikten sonra, Baslangicindan XVI. yüzyil sonuna kadar Türk Mûsikîsi, XVII. yüzyilda Türk Mûsikîsi gibi basliklar altinda, bir bakima Yilmaz Öztunanin belirttigimiz dönem anlayisi içinde Türk Müzigi Tarihini dönemlendirmektedir, ki, bu olgu, Özalpin, bir bakima önceden adlandirdigi dönemlere kendisinin de inanmadigini gösteren bir çeliskiden baska bir sey degildir.

  Böylece, bu ana kadar yapilagelmis dönem anlayislarini elestirileriyle birlikte açiklamis olduk. Kuskusuz ki, burada akla gelen soru, madem ki bu dönem anlayislari ya eksik, ya da yanlis, o halde Türk Müzigi Tarihinin dönemleri ve bu dönemleri olusturan tarihler nelerdir ? sorusudur.

  Bu soruya saglikli yanit verebilmek için, Türk Müzigi Tarihi kavramindan ne anladigimizi net olarak ortaya koymamiz gerekir.

  Önceden bir sema halinde de belirttigimiz gibi, ulusal bir müzik türü olan Türk Müzigi, birçok alt türü içerir. Dolayisiyla, Türk Müzigi Tarihi denilince, adini andigimiz bu türlerin tümünün yer aldigi bir tarih anlasilmalidir. Bu nedenle, Türk Müzigi Tarihi içinde yer alacak dönemler, adlarini andigimiz bu türlerle ilgili tüm olgulari, yani; besteci, beste, ögretim kurumlari, yazarlar ve eserleri, etkilesimler vd olgulari içermelidir. Tarih içinde yer alacak dönemler, dönemlerin adlari ve bu dönemlerin bitis ve baslangiç tarihleri ise, mutlaka, yukarida saydigimiz olgularin degismesine, yeniden olusmasina ya da yapilanmasina neden olacak olaylarla ilgili olmalidir. Çünkü, yüzyillar boyu, ezgi ve usûl anlayisi baglaminda geleneksel ölçülerini koyu bir muhafazakârlik, hatta, akildisi bir tutuculukla korumus, dolayisiyla, 19. yyin ilk yarisina kadar ezgisel ve ritimsel olarak kesin çizgili bir degisimi gerçeklestirememis müzik anlayisimizin, bu ana kadar açikladigimiz dönemleri yaratan mantiklarin disinda bir mantikla adlandirilmasi gerektigi açiktir. Bu mantikta bulunmasi gereken temel ilke ise, müzigin organik yapisina iliskin degisimlerin ötesinde, kuramsal, türsel degisim, yayilim ve yeni atilimlarin dikkate alinmasidir Iste, bu nedenle biz, Türk Müzigi Tarihini asagidaki dönemler içinde ele alarak inceleyecegiz.

  Türk Müzigi Tarihinde Dönemler

  1. Olusum Dönemi : Bu dönem, insanin dünya üzerinde ilk ortaya çikisindan, Türklerin Istanbulu aldigi 1453 yilina kadar geçen zaman dilimini kapsar.
  Olusum dönemi, asagidaki evreleri içerir :

  a) Birinci Evre: Insanin ilk ortaya çikisindan, Türklerin olusturdugu ilk devlet olan Hun Devletinin kuruldugu MÖ 3. yya kadar geçen zaman dilimini içerir. Bu evre, ayni zamanda tüm uluslarin ortak evresi olma özelligini göstermektedir.
  b) Ikinci Evre: Hun Devletinin kuruldugu MÖ 3.yydan, Türklerin büyük bölümünün islamiyeti kabul ettikleri 10.yya kadar geçen zaman dilimini kapsar.
  c) Üçüncü Evre: Islamiyetin Türkler tarafindan kabul edildigi 10. yydan, Osmanli Devletinin kuruldugu 1299 yilina kadar geçen zaman dilimini içerir.
  d) Dördüncü Evre: Osmanli Devletinin kuruldugu 1299 yilindan, Istanbulun Türkler tarafindan alindigi 1453 yilina kadar geçen zaman dilimini içerir.

  2. Gelisim Dönemi: 1453 yilindan, Lale Devrinin bitimi olan 1730 yilina kadar geçen zamani kapsar.

  3. Doruk Dönemi: 1730 yilindan, mehterhanenin kaldirilarak, yerine, batili anlamda boru takiminin kuruldugu 1826 yilina kadar geçen zaman dilimini içerir.

  4. Degisim Dönemi: 1826 yilindan Türkiye Cumhuriyetinin kuruldugu 1923 yilina kadar geçen zaman dilimini kapsar.

  5. Atilim Dönemi: 1923 yilindan, Hüseyin sadeddin Arelin Istanbul Belediye Konservatuvarina atandigi 1943 yilina kadar geçen zaman dilimini içerir.

  6. Yeni Dönem: 1943 yilindan günümüze kadar geçen zaman dilimini kapsar*.  alıntı
    2. Cevap: Geleneksel Türk Müziği Tarihi Hazırlık Dönemi

  türk müzik tarihinin hazırlık döneminin özelliklerini bulamadım yardımcı olurmusunuz ancak acil pazartesiye yetişmeli.lütfen bilen yazabilir mi:) şimdiden teşekkürler.
   


Similar Threads: Geleneksel Türk
Forum Başlık Tarih
Medya Bölümü Geleneksel Üflemeli Türk Çalgıları 12 Mart 2012
Medya Bölümü Geleneksel Türk Sanatları Hangileridir 7 Mart 2012
Medya Bölümü Geleneksel Türk Sanatları Hakkında Bilgi 6 Mart 2012
Medya Bölümü Geleneksel Türk Müziği Usulleri 5 Mart 2012
Medya Bölümü Geleneksel Türk Müziği Örnekleri 2 Mart 2012