Geçmişten günümüze telefon resimleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Telefon insanların haberleşmelerini sağladığı için insanlar için oldukça önemli bir haberleşme aracıdır. Graham Bell arkadaşı Thomas Watson ile birlikte telefonu icat etmiştir. Telefona önce Rayofon adı verilmiştir.

  Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi;

  Telefonlar geçmişten günümüze gelene kadar bir çok şekillere girmiştir. Telefon modelleri dediğimizde; ahizeli telefon, radyo dalgalı telefon, tuşlu teelfon, cep telefonu ve akıllı telefonları aklımıza gelmektedir.

  Ahizeli Telefonlar
  Ahizeli Telefonlar.jpg

  Graham Bell telefonu icat ettiğinde ilk olarak ahizeli telefonlar ortaya çıkmıştır. Ahizeli telefonların en büyük özelliği dinlenme ve konuşma için iki ayrı mekanizmasının olmasıydı. Mikrofonun gelişmesiyle ahizeli telefonlar da gelişmiştir.

  Radyo Dalgalı Telefonlar

  radyo dalgalı telefon.jpg

  Bu telefonlar radyo dalgalarının sesi iletmesiyle yapılmıştır. Bu cihazın adı da telsiz olarak kayıtlara geçmiştir.

  Tuşlu Telefonlar
  tuşlu.jpg

  Çevirmeli telefonlardan sonra tuşlu telefonlar ortaya çıkmıştır. Elektronik teknolojisi geliştiğinde ilk tuşlu telefonlar ortaya çıkmıştır. Cep telefonlarının ortaya çıkmasıyla da tuşlu telefonlar önemini kaybetmiştir.

  İlk Cep Telefonları

  1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonunu çıkarmıştır. Bu telefon ilk cep telefonu icadı olmuştur. İlk cep telefonu 850 gram ağırlığındaydı. Batarya ile 35 dakika kesintisiz konuşulabiliyordu.

  Akıllı Telefonlar
  Günümüzde ise cep telefonlarının son hali akıllı cep telefonlarıdır. Bu telefonlar android ve tuşsuzdur.


  akıllı.jpg