Geçmişten günümüze saatler ve takvimler nelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Misafir tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Geçmişten günümüze saatler ve takvimler nelerdir?
    2. Cevap: Geçmişten günümüze saatler ve takvimler nelerdir?

  Geçmişten günümüze kullanılan saatler:

  GÜNEŞ SAATİ
  [​IMG]
  Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, Güneşin görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır.

  SU SAATİ
  [​IMG]
  Tek çanaktan oluşan su saatlerinde, içi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden dışarı su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın geçişini gösterirdi. Birkaç çanaktan oluşan türlerde ise, su bir çanaktan diğerine doluyordu.
  Güneş saatleri belirli bir zamanı gösterirken, su saatleri ne kadar zaman geçtiğini de gösteriyordu. Bu yüzden su saatinin icadı zaman ölçümünün gerçek başlangıcı sayılabilir.

  KUM SAATİ
  [​IMG]
  Yumurta biçiminde bir cam kaptan diğer bölüme akan kum,iyice kırılıp pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, cına ya da mermer tozu akması ilkesine dayanan saatlerdir. daha çok kısa zaman dilimlerinin ölçülmesinde kullanılırlardı.

  ATEŞ SAATİ
  [​IMG]
  Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre saatler belirleniyordu.

  MEKANİK SAATLER
  [​IMG]
  Mekanik saatler için bulunan mekanizma, ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir ve tüm modern saatlerin de ortak özelliğidir

  KUVARS SAATİ
  [​IMG]
  Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan saat türüdür

  ATOM SAATİ
  [​IMG]

  Hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir.

  Geçmişten günümüze kullanılan takvimler:

  Genel Kullanım

  Çin (12 Hayvanlı) · ISO · Astronomik · Hicri · Rumi · Celali · Jülyen · Gregoryen

  Takvim Türleri: Ay-güneş · Güneş · Ay

  Özel Kullanım

  Ermeni · Bahá'í · Bengali · Berber · Budist · Koptik · Etiyopya · Cermenik · Yahudi · Hindu · Hint · İran · İrlanda · Japon · Javan · Juche · Kore · Malayalam · Maya · Minguo · Nanakshahi · Nepal · Nepal Sambat · Tamil · Tayland (Ay – Güneş) · Tibet · Vietnam· Yoruba · Zoroastrian

  Takvim Türleri: Özgün Jülyen · Runic
   


Yükleniyor...