Geçmişten Günümüze Kullanılan Saatler

'Güncel Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tarih boyunca kullanılan saatler
  Saatin tarihçesi

  GÜNEŞ SAATİ
  GÜNEŞ SAATİ.jpg
  Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, Güneşin görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır.

  SU SAATİ
  su_saati.gif

  Tek çanaktan oluşan su saatlerinde, içi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden dışarı su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın geçişini gösterirdi. Birkaç çanaktan oluşan türlerde ise, su bir çanaktan diğerine doluyordu.
  Güneş saatleri belirli bir zamanı gösterirken, su saatleri ne kadar zaman geçtiğini de gösteriyordu. Bu yüzden su saatinin icadı zaman ölçümünün gerçek başlangıcı sayılabilir.

  KUM SAATİ
  KUM SAATİ.jpg
  Yumurta biçiminde bir cam kaptan diğer bölüme akan kum,iyice kırılıp pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, cına ya da mermer tozu akması ilkesine dayanan saatlerdir. daha çok kısa zaman dilimlerinin ölçülmesinde kullanılırlardı.

  ATEŞ SAATİ ( MUM SAATİ)
  ATEŞ SAATİ MUM SAATİ.jpg
  Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre saatler belirleniyordu.

  MEKANİK SAATLER
  mekanik saatler.jpg
  Mekanik saatler için bulunan mekanizma, ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir ve tüm modern saatlerin de ortak özelliğidir

  KUVARS SAATİ
  kuvars saat.jpg
  Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan saat türüdür

  ATOM SAATİ
  atom saati.jpg

  Hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir.

  Bilim adamları, atomların çok uzun zaman durağan kalabilen rezonanslara sahip olduklarını anladıklarında, hidrojen veya sezyum atomunun daha hassas saatler için potansiyel birer sarkaç olabileceğini buldular. 1930 ve 40’larda radar ve yüksek frekanslı radyo iletişimleri, atomlarla etkileşime girecek elektromanyetik mikrodalgaların üretilebilmesini olanaklı kılmıştır. 1949’da ABD’de NIST laboratuvarlarında amonyağa dayanan ilk atom saati yapılmıştır. 1957’de ise yine NIST, ilk sezyum atom saatini gerçekleştirmiş ve 1967’de atomun doğal frekansı, yeni uluslaraarası zaman birimi olarak tanınmıştır. Buna göre, 1965 yılına kadar bir yılın 31 556 925.974 7’de biri olarak kabul edilen saniye sezyum atomunun rezonans frekansının 9 192 631 770 salınımına eşittir. Bu, sezyum atomunun ileri geri titreşim yapması için geçen süreye karşılık gelir.

  Şu anda 1/10 trilyonluk hatayla zamanı ölçebilen atom saatleri de geliştiriliyor. NIST labaratuvarlarında yapılmakta olan yeni sezyum atom saati 300 milyon yıl 14. ondalık haneye, ABD’de Ulusal Standartlar Enstitüsü’nde üzerinde çalışılan cıva iyonu saati ise 30 milyar yıl boyunca 16. ondalık haneye kadar şaşmadan çalışabilecek.

  Atom saatinin keşfiyle sağlanan uzun süreli hassaslığın yanında çeşitli olaylar ve süreçler birbiriyle mükemmel bir şekilde senkronize edilebiliyor ve yer tayinleri kesin bir doğrulukla hesaplanabiliyor.
    2. teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim
    3. :rolleyes::f91::f80::f196::f71::f70::f40: süper
    4. bu ne biçim bişe be
    5. Bu ne be hiç bir şey anlamadım amma uzun yazmışsınız
    6. Oha cok ilginc Cok super:);):f20:
    7. süperrrrrr
    8. doğru bişey bile yazmamışlar ödevden sıfır aldım
    9. çok güzel Allah razı olsun.Ödevimi yapabildim sağolun..
    10. Teşekkürler, her yerde hep aynı konular vardı.Bende buradan yazmaya karar verdim, şuan başlayacağım. Forumdaş sitesi en çok bana yardımcı olan siteler ve en çok sevdiğim sitelerden...Başka siteler bu kadar güzel yazamıyor.
    11. Çok guzel
   


 12. ttt

  ttt


  süper
    13. çok güzel bence kullanın
   


Yükleniyor...