Geçmişten günümüze komşuluk ilişkileri kısaca

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Geçmişten günümüze komşuluk ilişkileri

  Geçmişten günümüze komşuluk ilişkileri nasıl bir değişime uğramıştır kısaca bu konu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirisniz.

  Komşuluk ilişkileri geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğramıştır hakkında yazı. Komşuluk ilişkileri geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğramıştırKomşuluk ilişkileri geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğramıştır konusunu bu yazımızda sizlere aktaracağız.Aslında komşuluk büyük önem taşıyan bir değerdir. Ancak günümüzde eskisi gibi önem verilen bir kavram değildir.

  Geçmişte insanlar sık sık birbirlerini ziyaret ederlerdi. Habersiz yapılan ziyaretler, saatler süren sohbetler hayata tat katan önemli etkinliklerden sayılırdı.Elektrik olmasaydı mum ışığı ile aydınlanırdık, televizyon gibi elektronik aletler olmazdı. Günümüzde evlerde bulunan televizyon, bilgisayar gibi aletler komşuluğu öldürüyor. İnsanların birbirini ziyaret etmesine gerek kalmıyor çünkü televizyondaki dizi veya filmler, internet üzerinden kurulan sanal dostluklar kişiler sohbet etme ihtiyacını bir nebze gideriyor.

  Küçük yaşlardaki çocuklar bile eskiden akrabalıklara önem verirlerdi. Ancak günümüzde çocukları bırak büyükler bile akrabalık bağlarına eskisi gibi önem vermiyor, ziyaretleri ihmal ediyor.

  Sonuçta teknoloji devrinde olduğumuzdan ona uyum sağlamak zorunda kalıyoruz ve bütün bu etkenler bir araya gelince insanlar eski zamanlardaki komşulukları, dostlukları özlüyor. Günümüzde de bu eski değerlerimizi, komşuluk bağlarımızı korumaya çalışmalı ve internet arkadaşlıkları yerine kendi arkadaşlarımıza değer vermeliyiz ve komşularımızı ziyaret etmeyi hal hatır sormayı onların bir ihtiyaçları olup olmadığını sormalıyız.Nu hepimizin insanlık ve komşuluk vazifesidir.

  gecmisten-günümüze-komsuluk.