Geçmişten Günümüze Futbol

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 10 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Geçmişten Günümüze Futbolun Tarihi Gelişimi


  İlk futbol oyun kuralları, 1863 yılında Londra Futbol Birliği tarafından geliştirilmiştir. Futbol oyunu İngiliz askerler, gemiciler ve ticaret yapanlar vasıtasıyla Hindistan, Güney Afrika, Avrupa ve Güney Amerika' ya götürülmüştür.

  İngiltere'den sonra bütün dünyada futbolun gelişmesini sağlayan en önemli olay, 1879'dan sonra başladı. Futbol kulüplerinin yöneticileri, takımlarında daha iyi oyuncular oynatabilmek için yabancı çevrelerden iş vererek, iyi futbolcular alma yoluna gittiler. Böylece Glasgow' dan Darwen şehrine futbol oynamak için getirilen İskoçya'lı futbolcular, dünyadaki ilk profesyonel futbolcular oldular.

  Futbol herkesin rahatlıkla anlayabileceği çok basit kurallara sahiptir. Bu özelliği nedeniyle futbol, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından hem oynanan hem de seyirci olarak takip edilen en popüler spor dalı olarak dikkat çekmektedir.

  Futbolun nerede ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, yazılı kaynaklar, eski tarihi uygarlıklardan Çinliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Maya'larda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından söz etmektedir.

  Zamanımıza kadar uzanan bu kaynaklardan çıkarılan sonuçlara göre futbolun geçmişi M.Ö.3000 yıllarına kadar dayanıyor. Çin, Japonya, İtalya, Fransa ve en önemlisi İngiltere, birçok kaynağa göre futbolun ilk oynandığı bölgeler olarak göze çarpıyor.

  Tarihin ilk zamanlarında Çin'de askerlerin savaşa hazırlık amacıyla "Tsu-Chu" adıyla bir tür futbol oynadıkları, yazılı belgelerden anlaşılmaktadır. Yine bazı kaynaklara göre Orta Asya Türkleri de Tsang kentinde, bayanlar ve erkeklerden kurulu karma takımların ayak topu oynadıkları belirtilmektedir. Türk düşünürü Kaşgarlı Mahmud, yazdığı eserinde, eski Türk boylarının Orta Asya'da "Tepük" adıyla bir tür ayak topu oyunu oynadıklarından söz etmektedir.


  Futbolda ilkler

  İlk futbol oyun kuralları, 1863 yılında Londra Futbol Birliği tarafından geliştirilmiştir. Futbol oyunu ingiliz askerler, gemiciler ve ticaret yapanlar vasıtasıyla Hindistan, Güney Afrika, Avrupa ve Güney Amerika' ya götürülmüştür.

  Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 21 Mayıs 1904 yılında Fransa Paris'te Fransa, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, Danimarka ve İspanya Futbol Federasyonlarının katılımı ile kurulmuş, ardından da diğer avrupa ülkelerinin katılımı ile şimdiki devasa gücüne ulaşmıştır.

  İlk Dünya Kupası, FIFA tarafından 1930 yılında Uruguay'da organize edilmiş ve ilk dünya kupasını ev sahibi Uruguay kazanmıştır.

  19. yüzyılın sonuna doğru futbolun etkileri Amerika'da görülmeye başlanmış ve öncelikle göçmenler tarafından oynanan bir spor dalı olarak ortaya çıkmıştır.

  Futbol ilk 1908 yılında olimpik bir spor dalı olarak kabul edilmiş ve ilk Olimpiyat madalyasını İngiltere milli takımı kazanmıştır. Günümüzde, futbol uluslararası alanda popülerliği ve izleyicisi en fazla olan spor dallarının başında gelmektedir.  Amerika Kıtası ve Futbol  Güney Amerika kıtasına futbol, Meksika yoluyla gelmiştir. İspanyollar ve İtalyanlar, modern futbolu Güney Amerika'ya götürenlerin kendileri olduğunu iddia etseler de ayak topunun izleri Amerika'da yaşamış Aztekler, Mayalar, İnkalar gibi çok eski uygarlıklara dayanmaktadır. Meksika ve Peru yerlilerinin futbola benzer oyunlar oynadıkları bazı tapınaklardan, anıtlardan, duvar kabartmalarından ve heykellerden anlaşılmaktadır.

  Avrupa Kıtası ve Futbol

  Avrupa'da ilk ayak topu oyunu M.Ö.100 yıllarında eski Yunan şehir devletlerinden Sparta'da "Episkyres" adı altında oynanmıştır. İtalyanlara göre ise, futbolu İngiltere'ye krallık dönemi İtalyan Futbolu "Giuocu del Calcio" oyunu olarak Jül Sezar'ın lejyonerleri götürmüştür. Dünyanın çeşitli yerlerinde sömürgeci bir imparatorluk kurmuş olan İngilizler, gittikleri yerlerde oynanan çeşitli ayak topu oyunlarını benimseyerek, 12. yüzyıldan itibaren İngiltere'de futbol oynamaya başlamışlardır.  İlk Futbol Federasyonu ve ilk profesyoneller  Modern futbolun doğum tarihi; 26 Ekim 1863 olarak kabul edilmektedir. Bu tarihte on bir kulüp yöneticisi, Londra'da Great Queen Street'de Lincoln'un hanındaki Free Maso'nun meyhanesinde toplanmış ve futbol dünyasının ilk futbol federasyonu olan İngiltere Futbol Federasyonu'nu kurmuşlardır. İlk milli futbol federasyonunun kurulmasıyla, futbol oyunu sadece iki takımın bir topu rakip kaleye atmak için yaptıkları gelişigüzel bir mücadele olmaktan çıkmış, belirli kurallara bağlanmıştır.

  İngiltere'den sonra bütün dünyada futbolun gelişmesini sağlayan önemli olay, 1879'dan sonra başladı. Futbol kulüplerinin yöneticileri, takımlarında daha iyi oyuncular oynatabilmek için yabancı çevrelerden iş vererek, iyi futbolcular alma yoluna gittiler. Böylece Glasgow' dan Darwen şehrine futbol oynamak için getirilen İskoçya'lı futbolcular, dünyadaki ilk profesyonel futbolcular oldular.  Futbol oyun kurallarının düzenlenmesi  Futbolun oyun kurallarını düzenlemek, uygulatmak, denetlemek ve anlaşmazlıkları çözümlemek yetkilerini elinde bulunduran "International Boord" İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda tarafından 1882 yılında kurulmuştur. Bu kuruluş, 1886 yılından sonra ulusal federasyonlarda en yetkili kurum olarak kabul edilmiştir. Daha sonra bu kurum 1905 yılında FİFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği)'ya katılmıştır.

  1954 yılında kurulan UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği)'nın düzenlediği Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası 1956 yılında, Avrupa Kupa Galipleri Kupası ise 1963 yılında oynanmaya başlamıştır.

  1991-1992 futbol sezonunda oyunu hızlandırmak ve daha çok gol atılmasını sağlamak amacıyla 1986 Meksika Dünya kupasından itibaren yapılan çalışmaların birikimi sonucu, oyun kurallarını ciddi olarak yeniden gözden geçirerek, kurallarda önemli değişiklikler yapmıştır.

  1995 yılında Avrupa Adalet Divanı'nın Belçikalı futbolcu Bosman'ı kural dışı olarak yaptığı transferde haklı bulması, Avrupa Birliği Ülkelerinde transfer sistemini alt üst etmiş, UEFA 1996 yılından başlayarak yabancı transferini serbest bırakmak zorunda kalmıştır.


  Herkesin anladığı tek oyun


  Günümüzde her geçen gün yenilenen oyun kuralları, gelişen teknolojinin kullanılması ve yapılan yeni yatırımlar, modern futbolu, seyri hoş, hızlı ve bol gollü bir oyun sporu haline getirmiştir.

  Futbol herkesin rahatlıkla anlayabileceği çok basit kurallara sahiptir. Bu nedenle her yaş, cins ve seviyede kişiler tarafından rahatlıkla oynanabilir. Oynanabilir olması bir tarafa, futbolla uzaktan yakından ilgisi olan herkes sahada oynanan futboldan, antrenörün hatalı takım çıkarmasına kadar her konuda yorum yapabilmektedirler.

  Bu özellikleri nedeniyle futbol, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından hem oynanan hem de seyirci olarak takip edilen en popüler spor dalı olmuştur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013