Geçmişten Günümüze Demokrasi

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 10 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. geçmişten günümüze demokrasinin gelişimi


  Demokrasi sözcüğü Yunancadan gelir. Eski Yunancada “demos halk kratos iktidar ya da egemenlik anlamında kullanılırdı. Buna göre demokrasi halkın egemenliğini ifade eder. Demokrasinin ilk ortaya çıktığı ülke eski Yunanistandır.


  Demokrasinin günümüze kadar gelişmesini etkileyen önemli unsurlar şunlardır:
  M.Ö. 450: Atinada Aristo Eflatun ve Sokrates gibi düşünürlerin düşünce olarak katkıda bulundukları bir çeşit yönetim sistemi siyasi tarihteki yerini aldı. Site denilen şehir devletle*rce kadınlar ve köleler site halkının dışında kabul ediliyordu. Yetişkin erkeklerin halk meclisinde konuşma ve oy kullanma hakkı vardı.

  375:Roma İmparatorluğunda yurttaştık ve insan haklan kavramı gelişme gösterdi.

  1215: İngilterede Kral I. Johnun im*zaladığı Magna Carta kralın yetkilerini sınırlarken halka da bazı hak ve özgürlükler tanıyordu. Magna Carta ile kralın sınırsız yetkilerine son verildi. Kimsenin yargılanmadan cezalandırılmayacağı ilkesi getirildi.

  1450: Alman Johann Gutenberg mo*dern matbaayı geliştirdi. Matbaanın geliştirilme*siyle birlikte insanlar duygu düşünce ve bilgileri*ni birbirleriyle paylaşmaya başladı. Bu da de*mokratik hak ve talepleri hızlandırdı. Matbaanın geliştirilmesi Avrupada Rönesans ve Reform ha*reketlerinin başlamasına neden oldu.

  1750: Avrupa aydınlanma felsefesiyle anayasal demokrasinin düşünce temelleri atıldı. Montesqieu (Monteskiyo) güçler ayrılığını savu*nuyordu. Jean Jacgues Rousseau (Jan Jak Russo) “özgürlük eşitlik ve kardeşlik sloganıyla 1762 – 1763 yıllarında “Toplumsal Sözleşmeyi yazdı. John Locke (Con Luk) ise yaşama hakkı özel mülkiyet hakkı gibi insanların sahip olması gereken belirli özgürlükleri savundu.

  1776: Virginia Haklar Bildirgesinde ya*şam hürriyet ve mülkiyet haklarıyla beraber mutluluğu arama hakkından söz edildi.

  1789: 1789 yılında Fransa halkı krala kar*şı ayaklandı. Bunun sonucunda Fransız İnsan Bildirgesi yayımlandı. Bu bil*diri temel insan haklarını “hürriyet mülkiyet gü*venlik ve zulme direnme olarak tespit etmektedir. Eşitlik özgürlük ve adalet düşüncesinin kitleler tarafından telaffuz edildiği ilk siyasal örnektir.
  Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirge*si yalnızca Fransızlar için değil bütün insanlar için geçerli olan bir bildirgedir. Bu yüzden evrensel niteliktedir.

  1877: İlk Türk Meclisi Mebuslar Meclisi (Genel Meclis) adı altında ve iki meclisli olarak 20 Mart 1877 tarihinde çalışmalarına başladı.

  1920: 23 Nisan 1920 tarihinde Ankarada egemenliğin millete ait olduğu ilk meclis kuruldu. Yurdumuzun değişik bölgelerinden gelen millet*vekilleri burada çalışmaya başladı.

  1945: II- Dünya Savaşının sonuçlarını gören devletler sürekli barışın sağlanması için bir araya gelerek Birleşmiş Milletler örgütünü kurdu ve 1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması imzalandı.

  Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyinin 11 Aralık 1946 tarihli ilk oturumunda içinde insan haklarının yer alacağı bir belge ha*zırlanması amacıyla Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu oluşturuldu. Komisyonda ha*zırlanan taslak 10 Aralık 1948 tarihinde genel ku*rul tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olarak kabul ve ilan edildi. Bildirge insan haklarına ve temel özgürlüklere saygıyı sağlamak ve geliştirmek yolunda atılan ilk adımdır.

  1989: Almanyada bulunan Berlin duvarı*nın yıkılması ve Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerinin dağılması bu ülkelerde demokrasinin yayılmasına zemin hazırladı.

  1995: İnternet kullanımı yaygınlaştı. İn*ternet kullanımının yaygınlaşmasıyla dünya üzerinde insanların birbirleriyle iletişimi arttı ve fikirle*rin tüm dünyaya daha hızlı bir şekilde yayılması sağlandı.

  2000: Dünyadaki 192 ülkeden seçimle iş başına gelen demokratik ülke sayısı 120′ye ulaş*tı. Bu rakam dünya nüfusunun yaklaşık %60′ına denk gelmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Ara 2012
 2. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  burası doğru demiyaaaaa
   
 3. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  Hayır hepsi doğru.. teşekkürler bilgi için...
   
 4. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  çooooooooooook teşekkür ederim çok yardımınız oLdu. sayenizde sosyaL biLgiLer proje ödevimi doğru bir şekiLde tipsiz hocama tesLim edeceğimmm <3
   
 5. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  doğrumu bu ? ödevde bakın yanlışssa biterim ben hoca kızar
   
 6. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  Vatandaşlık proje ödevimimi yaptım sonun da Teşekkürlerimi sunarım padişahım xd :D
   
 7. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  bence çok uzun ellerim yoruldu bana katılanlar beğensin?
   
 8. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  teşekür ederim en kısa burda vardı
   
 9. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  ellerinize saqlık sayenizde ödewimi yaptım Allah sizden razı olsun :)
   
 10. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  Allah razı olsun abey :D
   
 11. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  Abi süper olmuş 100 bekliom love <3 :)
   
 12. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  Çokkk sağolun içerik benim için gerçekten çok faydalı oldu. saqolunn :)
   
 13. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  bence çok güzeldi ödevimi bitirmeye lazım oldu. ellerim yoruldu ama o kadar olacak
   
 14. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  sağolun çok işime yaradı teşekkürler <3
   
 15. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  çooook tşk cnmlarım çok işime yaradı
   
 16. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  çok teşekkür ederim ödevimi doğru düzgün yapıp öğretmene teslim ettim
   
 17. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  teşekkürler .ödevime çok yardımcı oldunuz
   
 18. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  çok güzel en kısası buydu teşekkürler hocama göstercem aslında 5 gün varda hep bu sayfayı arıyom yine buldum :D
   
 19. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  sağolun çok güzel ama daha uzun olamazmıydı hemen yazdım da :)
   
 20. Cevap: Geçmişten Günümüze Demokrasi

  bu sayfa çook güzel sosyal proje ödevimi çok yardımcı oldu.birkaç kişi daha sosyal ödevini yapıyodu şimdiden kolay gelsin hele hocanız gızıksa >3