geçmişten günümüze çamaşır makinası

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. çamaşır makinesi geçmişten günümüze kadar nasıl gelmiş ve kullanılmıştır...

  Cevap: geçmişten günümüze çamaşır makinası

  Çamaşır makinesi uzun yıllardır evlerin vazgeçilmez teknolojik makineleridir. Hemen hemen her kesimden insana ait her evde çamaşır makinesi bulunmaktadır.1930lı yıllardan sonra çamaşır makinesi tasarımları büyük bir ivmeyle gelişim göstermiştir. Mekanizma artık bir dolap içerisinde yer alan ve elektrik güvenliğine önem veren bir sürece girmişti. Çamaşır makinesi üretiminde elektrik güvenliğine daha çok dikkat edildi ve tehlikeli elektrikli kurutucuların yerine merdaneli makineler üretildi. ABDdeki elektrikli çamaşır makinesi satışı 1928de 913,000 adet olarak tespit edilmiştir. Ancak, kriz yıllarındaki işsizlik oranı, satışları etkiledi. Bunun sonucunda, 1932 yılı itibariyle ihraç edilen çamaşır makinelerinin sayısı 600,000e kadar düşmüştür.

  İlk patentli çamaşır makinesi markası olan Bendix, 1937de bu üretim temelinin ilk resmi üreticisi olmuştur. Bu ilk patentli makine günümüzdeki çamaşır makinelerinden çok farklı bir görünüşe sahip değildi. Bugün üretilen makinelerin çoğu özelliğini taşıyor olmasına rağmen, asma haznesi yoktu ve bu yüzden yürümesini önlemek için yere sabitlemek gerekiyordu.

  İlk çamaşır makineleri 250 $ civarındaydı. Zamanla her evde yer almaya başladılar.

  General Electric Şirketi 1947de kapağı üstte olan ilk otomatik çamaşır makinesini üretti. Bu çamaşır makinesi, modern makinelerde bulunan birçok özelliğe sahipti.

  Çamaşır makinesi 1908'de Alva John Fisher tarafından icat edildi. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924'te üretildi.