Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının nedeni

'Etüt Merkezi' forumunda Merve tarafından 20 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


  1. Dünya, gündüz Güneş ten ışıma yoluyla gelen ışınlar sayesinde ısınır. Fakat geceleri, Güneş ten ışıma yoluyla ısı alamaz. Gündüz, Güneş ten ışıma yoluyla gelen ışınlar sayesinde ısınan Dünya, etrafına göre daha sıcak olduğu için gece etrafına ışıma yoluyla ısı yayar. Bu nedenle Dünya, gece ısı yaydığı için ısı kaybeder ve geceleri Dünya yüzeyi (taş, toprak, deniz, göl, kaya) daha soğuk olur.
    Kışın güneşli günlerde evin güneş alan kısımlarının ısınmasının nedeni Güneş ten Dünya ya ışıma yoluyla ısının yayılmasıdır.
       2. Dünyanın güneşe bakan yüzü gündüzdür, arkada kalan yüzü ise gece! Gündüz, sabahtan itibaren güneşin yerküreyi hem aydınlattığı, hem de ısıttığı bir zaman dilimi olduğu için bu süre zarfında ısınan yeryüzü temas ettiği hava katmanını da ısıtır ve en yüksek sıcaklık öğleden sonra 2 civarında görülür! Akşam ise hava kararıp güneş batarken yerküre yavaş yavaş soğumaya başlar ama hava hemen soğumaz! Hava karardıktan 1-2 saat soğuma iyice hissedilir ve en soğuk saatler de günün ağarmaya başladığı saatlerdir! Deniz ikliminde gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları karasal iklime göre çok azdır! Çünkü deniz ikliminde havadaki nem ısınan havanın soğumasını geciktirir. Karasal iklimde ise soğuma ve ısınmalar daha ani olur ve gece-gündüz sıcaklık farkı büyük değerler alır!