Gece Körlüğü Belirtileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 29 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. gece körlüğü
  gece körlüğü nedir
  gece körlüğü belirtileri
  gece körlüğü hastalığı


  Gece Körlüğü Belirtileri:

  Başlangıçta, çocukta gece körlüğü olabilir. Karanlıkta diğer insanlar kadar iyi göremez. Sonra, gözleri kurur. Göz akının parlaklığı kaybolur ve kırışmaya başlar. Gözlerde küçük gri kabarcıklar oluşabilir. Hastalığın ilerlemesiyle beraber, kornea kurur hissizleşir ve küçük delikler oluşmaya başlar. Sonra kornea çabucak yumuşamaya başlayabilir, şişer hatta patlayabilir. Çoğunlukla ağrı yoktur. Körlük enfeksiyondan, çiziklerden veya başka hasarlardan olabilir. Gece körlüğü çoğunlukla çocukta; ishal, boğmaca öksürük tüberküloz veya kızamık gibi başka hastalıklar olduğunda başlar veya daha da kötüleşir. Normal ağırlığında olmayan ve hasta olan bütün çocukların gözleri mutlaka muayene edilmelidir. Çocuğun gözlerini açarak, A vitamini eksikliği belirtilerini arayın.

  Korunma ve tedavi:

  Gece körlüğü A vitamini ihtiva eden yiyeceklerin yenmesiyle kolayca tedavi edilebilir. Aşağıdakileri yapın:
  Mümkünse, 2 yaşına kadar bebeği emzirin.
  6 aylıktan sonra, çocuğa, A vitamini yönünden zengin besinler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı veya turuncu renkli meyveler vermeye başlayın. Tam yağlı süt, yumurta ve ciğer de A vitamini yönünden zengindir.

  UYARI:

  Fazla A vitamini zehirlenmeye neden olur. Burada tavsiye edilen miktarlardan fazla vermeyin.
  Çocuğun gözünün durumu ciddiyse; kornea mat, küçük delikli veya şişse, tıbbi yardım isteyin. Çocuğun gözü bandajla kapatılıp, derhal 100.000 ünite A vitamini verilmeli, tercihen iğne yapılmalıdır.
  Koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı veya turuncu renkli meyve ve sebzeler çocuklardaki körlüğü önlemeye yardımcı olur.