Geç Yaşta Anne Olmak

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 8 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Erken Yaşta Anne Olmak,
  Geç Yaşta Anne Olanlar

  Geç yaşta gebe kalmak isteyen anne adayları, yaşlarının gebe kalabilmelerine etki edip etmeyeceği, bebeklerinin kendi sağlıklarını ne derece etkileyeceği konusunda endişelilerdir.Hamile kalmak isteyen bir kadın için kesin bir yaş sınırı olmamasına rağmen, bazı kadınların özel durumları nedeniyle daha dikkatli olmaları gerekebilmektedir.

  Bir kadının üreme fonksiyonu 30 yaş ve üzerine yaklaştıkça tedrici olarak azalmaktadır. Bundan dolayı bu yaştaki kadınlarda gebe kalabilme epey bir zaman almaktadır. Kadın yaşlandıkça sağlık ve doğumla ilgili problemler daha sık oluşmaya başlamaktadır.

  Hamilelik kadının bünyesine yeni yükler yüklediği için, gebelik sırasında bu problemlerle beraber komplikasyonların gelişme riski de artmaktadır. Geç yaş gebeliklerde, doktora daha sık ihtiyaç duyulabilmekte hatta bazen bazı özel testlerin yapılması için hastanede yatmak zorunda da kalabilirler.
  Yaşlı kadınlar için başka bir sorun da, doğumsal anomali oluşması riskidir. Bazı doğumsal anomalilerin oluşma olasılığı ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Fakat 30 yaşına kadar bu oran düşüktür. 35 yaş ve daha büyük kadınlar için genetik hastalıklar ve diğer sağlık problemleri için test yaptırmaları gerekebilmektedir.Bu faktörler birer risk olmalarına karşın yaşlı bir kadın, normal ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.