Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yüksek Teknoloji Enstitüsü Gebze

  Türkiye'de kurulu olan iki yüksek teknoloji enstitüsünden biri olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü sanayi kuruluşlarıyla ortaklaşa geliştirdiği projelerle dünyadaki diğer teknoloji enstitülerin (örneğin MIT - Massachusetts Institute of Technology), seviyesinde bilim ve teknoloji konusunda ülkemizde öncü bir yer edinmeyi hedeflemektedir. GYTE, uzun vadede Muallimköy Kampüsünün tümünün tamamlanması halinde en az 4000 lisansüstü öğrencisi, 2610 öğretim elemanı ve 1000 idari personeli ile birlikte ileri teknolojiye yönelik AR-GE faaliyetleriyle devlet-sanayi-üniversite işbirliğini gerçekleştirebilecek ve Türkiye'nin teknolojik gelişme hamlesine yardımcı olacak bir yapıya bürünmek de yakın dönemdeki hedefler arasındadır.

  Tarihçe

  11 Temmuz 1992 tarihinde kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden biri olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü; klasik Üniversitelerden farklı olarak öncelikle Türkiye Bilim ve Teknoloji Şurasında belirlenen alanlarda yüksek teknoloji üretimine katkıda bulunacak bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak, bilim adamı yetiştirmek , civarında bulunan sanayi kuruluşlarının rehabilitasyonunu sağlamak, Dünya'daki teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek ve böylece yeni istihdam alanlarının yaratılacağı modern teknoloji ile ilgili projeleri yürütmek üzere kurulmuş bir "ihtisas üniversitesi" dir. İlk Kurucu Rektör olarak Prof.Dr. Hikmet ÜÇIŞIK göreve getirilmiş, ardından 3 Aralık 1993'de Kurucu Rektör olarak Prof.Dr. Ahmet AYHAN atanmıştır. İki dönem seçilmiş olarak görev yapan Prof.Dr. Ahmet AYHAN, 8 Kasım 2002 tarihinde yerini Prof.Dr. Alinur BÜYÜKAKSOY'a bırakmıştır. Bilindiği gibi Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1993 yılı Aralık ayında Gebze'ye taşınmış ve faaliyetine Kaymakamlığın karşısında bulunan bir iş hanının 6. katında 400 m2'lik bir alanda 1 profesör ve 15 yeni memurla başlamıştır. Burada başlatılan yapılanma çalışmaların bir neticesi olarak Gebze içinde halen bir çok birimimiz ile Yabancı Diller Okulunun faaliyet gösterdiği 5 katlı bir binada 1994-95 güz yarıyılında 76 öğrenci ile eğitim-öğretim başlanılmış, ardından Çayırova'da bulunan metruk binalar ve arazi bulunularak yeniden yapılanma çalışmalarına hız verilmiştir. 1995-96 güz yarılından itibaren Rektörlük Çayırova Kampüsü'ne taşınarak akademik çalışma yapılabilecek fiziki mekanların oluşturulmasına başlanmıştır. Aynı zaman içerisinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerini yürütecek akademik personel arayışlarında da olumlu sonuçlar elde edilmiş, yurt dışında doktoralarını yapan genç akademisyenlerin Enstitüyü tercih etmeleri sağlanmıştır.

  Yurt ve Barınma

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı olarak eylül ayında hizmete girecek olan yurt öğrencilerin barınma sorununu çözecektir. 2 kişilik odalardan oluşacak yurtta Yurtlar Kurumu'nun yönetmelik şartlarına uyan bütün öğrenciler barınabilecektir.

  Kütüphane

  GYTE(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü) Prof. Dr. Nejat Göyünç Kütüphanesi GYTE nin Çayırova Kampüsünde bulunmaktadır. Kütüphane Otomasyonunun ilk aşamasında kütüphanede bulunan yayınların katalog bilgileri bir veritabanına (ORACLE) girilmiş, ardından hazırlanan yazılım sayesinde katalog tarama hizmeti verilmeye başlanmıştır. Sistemin yapısından dolayı katalog tarama hizmeti hem client/server hemde web ortamından verilebilmektedir. Katalog ve sınıflama işlerinde uluslararası standartlara uygun "Library of Congress Classificatıon Shedule" (LCCS) sınıflama şeması ve "Library of Congress Subject Headings" (LCSH) konu başlıkları tablosu kullanılmaktadır. Yayınlarla ilgili demirbaş kayıt işlemleri, kitapların cep, sırt, vb. işlemleri geriye dönük olarak 1996 yılında tamamlanmıştır. Kütüphaneye yeni gelen yayınların kataloglama, sınıflandırma vb. işlemleri ise periyodik şekilde devam etmektedir. Kitap ve süreli yayın alımı; Bütün bölümlerdeki öğretim elemanlarının görüş ve teklifleri çerçevesinde değerlendirilerek yapılmaktadır.

  Teknoloji

  Lisansüstü öğrenimde ve her türlü araştırma-geliştirme projelerinin yürütülmesinde laboratuvar araç ve gereçleri büyük önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle GYTE bünyesinde modern cihazlarla donatılmış 34 ayrı laboratuvar kurulmuştur. Bunlar; 1-Anorganik Kimya Laboratuvarı 2-Anten ve Mikrodalga Laboratuvarı 3-Bilgisayar Ağları ve Bilgi Güvenliği Laboratuvarı 4-Bilgisayarla Görme, Grafik ve HCI Laboratuvarı 5-Bilgisayar Destekli Tasarım/İmalat (CAD/CAM) Laboratuvarı 6-Bitki Moleküler Biyolojisi Laboratuvarı 7-Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı 8-Biyokimya Laboratuvarı 9-Çevre Mühendisliği Analiz Laboratuvarı 10-Çevre Mühendisliği Araştırma Laboratuvarı 11-Çevre Mühendisliği İnstrümental Analiz Laboratuvarı 12-Güç Sistemleri Laboratuvarı 13-Elektron Spin Rezonans Laboratuvarı 14-Endüstri Ürünleri Tasarım Laboratuvarı 15-Enzim Moleküler Genetiği Laboratuvarı 16-Gıda Laboratuvarı 17-Hava Kirliliği Laboratuvarı 18-İçme Suyu Laboratuvarı 19-Instrumental Analiz (Kimya) Laboratuvarı 20-Jeodezi ve Fotogrametri Laboratuvarı 21-Katı Atık ve Toprak Kirliliği Laboratuvarı 22-Kuantum Elektroniği Laboratuvarı 23-Laser Laboratuvarı 24-Malzeme Bilimleri Laboratuvarı 25-Moleküler Hücre Biyolojisi Laboratuvarı 26-Mikrobiyoloji Laboratuvarı 27-Mimarlık ve Yapı Bilgisi Laboratuvarı 28-Psikoteknik Laboratuvarı 29-Robotik ve Kontrol Laboratuvarı 30-Savunma Teknolojileri ve Simulasyon Laboratuvarı 31-Şehir ve Bölge Planlama Laboratuvarı 32-Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarı 33-Triboloji ve Aşındırma Laboratuvarı 34-Yüksek Başarımlı Hesaplamalar Laboratuvarı

  Beslenme

  Çayırova Kampüsünde, yemekhane, restaurant ve 2 kantin, Muallimköy Kampüsünde yemekhane ve kantin mevcuttur.

  Sağlık

  Mediko Sosyal Merkezinde 2 doktor, 1 diş hekimi, 1 hemşire öğrencilere hizmet vermektedir.

  Kampus Hayatı

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstisü'nün Çayırova Kampüsü'nde bulunan Açık Spor Tesisleri'nde futbol, basketbol, voleybol ve tenis sahaları öğrencilerin hizmetindedir.

  Ulaşım

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne İstanbul'dan Esenler'den kalkan otobüslerle ayrıca Gebze - Harem dolmuşlarıyla ulaşılabilirsiniz. Enstitüye ulaşmak için Gebze içinden de alternatif ulaşım yolları da vardır.

  Burslar

  Gebze Teknoloji Enstitüsü geçen yıl kendi olanaklarıyla 15 öğrenciye aylık 100 milyon burs vermiştir.

  Kulüpler

  Fakülteler ve Bölümler

  Fen Fakültesi
  Fizik (SAY)
  Matematik (SAY)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Elektronik Mühendisliği (SAY)
  Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (SAY)