Gebelikte vajinal akıntı

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 25 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte vajinal akıntı
  Vajinal akıntılar gebelik döneminde birçok anne adayında meydana gelmektedir.Bir çoğunda gebeliğe bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkan fizyolojik akıntıdır.

  Gebelik dönemlerinde rastlanılan bazı vajinal enfeksiyonlar da akıntılara sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu enfeksiyoların sebebi ise mantarlar, parazitler ve bakteriler olabilmektedir.

  gebelikte-akinti-nedenleri-.

  Ayrıca cinsel yolla bulaşması söz konusu değildir. Ortaya çıkan bakteriyel vajinozis gebelik dönemlerinde preterm eylem, erken membran rüptürü, koryoamniyonit, puerperal endometrit ve erken doğum risklerini de arttırmaktadır.Özellikle kaşıntının yarattığı tahrişe nedeni ile kızarıklıklar, idrar yapma esnasında yanma hisleri en sık görülen şikâyetlerdir.

  Özellikle vajinal akıntıların önüne geçilmesi için pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. gün içersinde en az iki defa iç çamaşırı değiştirilmelidir ya da günlük hijyenik pedlerden kullanılmalıdır. Gebelik döneminde anne adayının çamaşırlarının deterjan yerine sabun ile yıkanması ve kızgın ütü ile ütülenmesi vajinal akıntıya karşı korunmak için yapılması gerekmektedir.