Gebelikte Uykusuzluk Bebeği Etkilermi

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 25 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Uykusuzluk Bebeği Etkilermi  Gebelikte Uyku Problemleri  Hamilelikte uyku ile problemlere oldukça sık rastlanır. Bu problemler gebeliğin ilerlemesiyle birlikte giderek artar. İlk 3 aylık hamilelik dönemi ile son 3 aylık dönem karşılaştırıldığında uyku problemlerinin giderek arttığı ve son 3 aylık dönemde çok daha sık olduğu görülür.

  Uykunun sağlıksız olması annenin günlük performansı yanında sağlığını da kötü etkilemektedir. Uykusuzluk özellikle annenin daha fazla kilo almasına ve glukoz entoleransına sebep olmaktadır. Uykusuzluk hamile annenin bağışıklık sistemini de bozarak enfeksiyonların daha sık görülmesine sebep olmaktadır.

  Ancak bebeğin sağlığını asıl etkileyen sorun annenin aşırı kilo alması ve uykuda solunum bozuklukları nedeniyle hipertansiyon sorunu yaşamasıdır. Bu durumda aşırı uyuyan , yorgun annelerde mutlaka uykuda solunum bozuklukları mutlaka araştırılıp, varsa tedavi edilmelidirler.

  Hamileler hamilelik süresince uyku sorunlarının sıklığının arttığının bilincinde olması gereklidir. Bu hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla kansızlık, demir ve vitamin eksiklikleri mutlaka tedavi edilmelidir. Hamileler aşırı kilo almaktan kaçınmalı, horlama ve uykuda solunum zorluğu yaşıyorlarsa, hipertansiyonları da varsa mutlaka bu sorunun tedavi edilmesini sağlayarak kendileri ve bebeğin sağlığını tehdit eden sorunlardan kendilerini korumaldırlar.
   


Similar Threads: Gebelikte Uykusuzluk
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Gebelikte Uykusuzluk Tedavisi 26 Haziran 2012
Bebek Bakımı Gebelikte Ultrason Terimleri Nelerdir 6 Haziran 2014
Bebek Bakımı Gebelikte idrar rengi nasıl olur? 8 Mayıs 2014
Bebek Bakımı Gebelikte cilt bakımı yaptırılır mı 20 Nisan 2014
Bebek Bakımı Gebelikte yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 27 Mart 2014